Partnerzy portalu
Współwłaścicielka LAS-u: Prowadzenie restauracji to ciężki kawałek chleba (wideo) Sylwia Bartyś-Miłkowska, współwłaścicielka restauracji LAS/ fot. PTWP

Współwłaścicielka LAS-u: Prowadzenie restauracji to ciężki kawałek chleba (wideo)

Autor: MB; www.horecatrends.pl Data: 29 stycznia 2019 22:02

- Otwarcie i prowadzenie restauracji to bardzo ciężka praca - nierówna godzinowo, obciążona dużym ryzykiem biznesowym i finansowym. A z drugiej strony... jednak przynosząca sporo satysfakcji i pozytywnych emocji - mówi w rozmowie z serwisem www.horecatrends.pl Sylwia Bartyś-Miłkowska, współwłaścicielka restauracji LAS.

Gastronomia to niełatwy biznes... jednak wciąga i uzależnia.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wspólnie z Magdą (Zawiślak - współwłaścicielką restauracji LAS - przyp. red.) zajmujemy się gastronomią od ponad 10 lat. Zaczynałyśmy od powołania małego baru w stołecznych Pawilonach. Od tamtej pory co jakiś czas realizujemy nowy projekt - dodaje Sylwia Bartyś-Miłkowska.

Ostatnie ich wspólne restauracyjne dzieło to LAS - czyli Lokalna Atrakcja Stolicy, które powstało pod kultowym adresem Solec 44 w Warszawie, gdzie wcześniej funkcjonowała restauracja pod tą samą nazwą, co jej adres.  

- W Lesie postawiłyśmy na prostotę, na polską kuchnię tradycyjną w nowoczesnym wydaniu. W Warszawie jest mnóstwo restauracji, można tu spotkać smaki z całego świata. Jednak te polskie, tradycyjne były trochę jakby zapomniane, dostępne głównie w barach mlecznych. Chciałyśmy to zmienić - mówi Sylwia Bartyś-Miłkowska.

Zobacz również: Współwłaścicielka LAS-u: Polska kuchnia ma wiele do zaoferowania (wideo)

– Warszawa rozwija się dynamicznie. Warszawiacy są świadomymi konsumentami. Doceniają jakość we wszystkim, począwszy od produktu, kuchni, picia koktajli przez wystrój i małe niuanse, które pojawiają się tutaj – dodaje Magda Zawiślak.

Na warszawskim rynku gastronomicznym dzieje się naprawdę bardzo dużo. - Podejrzewam, że codziennie gdzieś w Warszawie otwiera się jakiś lokal, który ma już swoich gości. I jest to dobry znak zarówno w kontekście warszawskiej gastronomii, ale i całej Polski, ponieważ to pokazuje, że ludzie chcą wychodzić do lokali, smakować i poznawać nowe rzeczy. Wiele lokali jest ukierunkowanych na konkretną kuchnię, co jest fajne dla gości. Jeśli masz ochotę na wietnamskie potrawy, znajdziesz knajpę, która serwuje tylko takie dania. Masz ochotę na kuchnię polską z nowoczesnym twistem, przychodzisz do LAS-u. Gastronomia w Polsce ma się dobrze – zapewnia Aleksandra Osiecka manager restauracji LAS. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz