×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
AI w HoReCa: Sztuczna inteligencja pomaga w food management (WIDEO)
Jakub Emanuel Malec, Food Waste Manager Żabka Polska; fot. PTWP

AI w HoReCa: Sztuczna inteligencja pomaga w food management (WIDEO)

Autor: Anna Wrona Data: 22 listopada 2022 06:42

Urządzenia ze sztuczną inteligencją do mierzenia i predykcji w HoReCa to duże oszczędności. Średnio można wyrzucić dzięki nim o 30-50 proc. mniej – mówi Jakub Emanuel Malec, Food Waste Manager Żabka Polska.

 Sztuczna inteligencja w food management

Jak mówi Jakub Emanuel Malec, Food Waste Manager Żabka Polska, obecnie dostępnych jest wiele nowych rozwiązań w zakresie food management. Start-upy wykorzystują sztuczną inteligencję m.in. do predykcji.

Predykcje takie mogą być budowane m.in. w oparciu o to, ile danego dnia było osób odwiedzających hotel, co jadły czy jaka była pogoda. Daje to lepszy obraz szefowi kuchni, ile czego powinien wyprodukować oraz jakie powinien mieć stany magazynowe konkretnych produktów.

Algorytmy na bazie sztucznej inteligencji potrafią podpowiedzieć, ile w restauracji danych produktów powinno być w chłodniach czy magazynach oraz ile powinno zostać wyprodukowane danego dnia/ tygodnia. Buduje to bazy danych, z których później sztuczna inteligencja wylicza, ile konkretnych rzeczy powinno znaleźć się na stanach magazynowych.

– Wszystkie urządzenia ze sztuczną inteligencją (zarówno do mierzenia liczby wyrzucanego jedzenia w kuchniach, jak i do lepszej predykcji) to przyszłość i duże oszczędności. Średnio można wyrzucić dzięki temu o 30-50 proc. mniej – mówi Jakub Emanuel Malec.

CZYTAJ TAKŻE: Food waste w Horeca. Nowe technologie w food management

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz