Pod pojęciem stali nierdzewnej kryją się różne gatunki blach: lepszej i gorszej jakości. Stal nierdzewna gorszych gatunków w agresywnych warunkach może nie być odporna na korozję – ostrzega Honorata Dudziak, kierownik działu sprzedaży Ascobloc.
Na co zwracać uwagę, wybierając meble i sprzęt ze stali nierdzewnej do gastronomii?
Jak tłumaczy Honorata Dudziak, kierownik działu sprzedaży Ascobloc, najważniejsze jest zwrócenie uwagi, z jakich materiałów wykonane są dane meble czy urządzenia.
Pod pojęciem stali nierdzewnej czy szlachetnej kryją się różne gatunki blach, zarówno lepszej, jak i gorszej jakości. Jakie są konsekwencje nieodpowiedniego wyboru? Stal nierdzewna gorszych gatunków w agresywnych warunkach (kwasy, wilgotność) może nie być odporna na korozję.
– Zalecany dla gastronomii, najwyższej jakości, jest gatunek stali nierdzewnej 1.4301 – mówi Honorata Dudziak.
Oprócz jakości materiału, bardzo ważna jest też higiena i sposób łączenia konstrukcji.
– Należy zwracać uwagę na wykończenie, na jakość wykonywanych mebli. Bardzo istotne są wszystkie konstrukcje, które są spawane. Mają lepszą wytrzymałość i są bardziej higieniczne niż konstrukcje skręcane, które w miejscach skręcania mogą zbierać brud i zanieczyszczenia. Należy też zwrócić uwagę na inne elementy: wykończenie blatów, drzwi, rodzaje zastosowanych uchwytów. Im mniej dodatkowych elementów (np. uchwytów z tworzywa, innych materiałów), tym lepiej. Jest wtedy mniejsze ryzyko zanieczyszczeń i braku higieny – radzi kierownik działu sprzedaży Ascobloc.
W przypadku blatów ze stali nierdzewnej bardzo istotne jest, w jaki sposób są one wytłumiane i wzmacniane. Elementy drewnopodobne mogą z czasem np. puchnąć.
Obecnie bardzo ważna jest też energooszczędność.
– W dzisiejszych czasach dla ludzi prowadzących gastronomię pobór energii jest bardzo istotny. Wszystkie firmy próbują pracować nad większą wydajnością swoich urządzeń i mniejszym zużyciem energii. Nasza firma też poczyniła w tym kierunku kroki. Wyprodukowaliśmy nową linię stołów chłodniczych, które mają bardzo wysoką energooszczędność. Uzyskaliśmy klasę energooszczędności A+, co powoduje mniejsze zużycie energii o połowę w stosunku do innych produktów obecnych na rynku – wskazuje.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.