×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Crowdfunding spowalnia. Skończył się hurraoptymizm
Crowdfunding spowalnia. Skończył się hurraoptymizm; fot. shutterstock

Crowdfunding spowalnia. Skończył się hurraoptymizm

Autor: PAP Data: 03 marca 2023 08:31

Po latach bardzo intensywnego wzrostu wartość rynku inwestowania społecznościowego w kraju spadła poniżej poziomu z 2019 r. Dziś mało kto nawet próbuje zawalczyć o maksymalny limit finansowania.

Crowdfunding spowalnia

Jak podaje Puls Biznesu, na krajowych platformach crowdfundingu udziałowego w 2022 r. przedsiębiorcy zabiegali o kapitał sięgający ok. 100 mln zł, ale od inwestorów udało im się zebrać ok. 25 mln zł - wynika z danych uzyskanych od Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF). To niewiele, biorąc pod uwagę intensywny wzrost rynku, jaki obserwowaliśmy w ostatnich latach.

W rekordowym 2021 r. - jak czytamy - do spółek za pośrednictwem platform crowdfundingu popłynęło łącznie ponad 120 mln zł. Wynik z ubiegłego roku jest natomiast niższy niż wartość sektora w 2019 r.

"Uważam, że rynek nie zdoła szybko nadrobić tak dużych strat, będzie się odbijać, ale powoli. Zmieniło się nastawienie zarówno firm zabiegających o finansowanie, jak i samych inwestorów. Skończył się hurraoptymizm" - mówi dr Artur Trzebiński, doradca ds. ekonomicznych ZPF, cytowany przez gazetę.

"Z danych ZPF wynika, że w minionym roku z crowdfundingu najwięcej pozyskały spółki: Kolejkowo (2,24 mln zł, zrealizowała 100 proc. planu kapitałowego), Neutrino Geology (1,97 mln zł - 79 proc.), Stoprocent (1,78 mln zł - 39 proc.)" - podaje "Puls Biznesu".

Artur Trzebiński wyjaśnia, że główną przyczyną zadyszki, jaką złapał rynek crowdfundingu, jest niestabilność gospodarcza - wzrost inflacji, spadek PKB i napięta sytuacja geopolityczna. "Przedsiębiorcy czekają na lepsze czasy" - wskazał.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

Partner serwisu