×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Dyrektywa plastikowa. Czy przedsiębiorcy wiedzą co robić?
Katarzyna Barańska, liderka Zespołu Dekarbonizacji w kancelarii Osborne Clarke.

Dyrektywa plastikowa. Czy przedsiębiorcy wiedzą co robić?

Autor: PTWP - Portal Spożywczy Data: 14 maja 2023 10:34

Zmieniają się przepisy dotyczące opakowań. Jednak przedsiębiorcy nie są gotowi do tych zmian. Dyskusje nad projektami, konsultacje trwały bardzo długo, to przedsiębiorcy nie wiedzą co się dzieje – mówi Katarzyna Barańska, liderka Zespołu Dekarbonizacji w kancelarii Osborne Clarke.

Przedsiębiorcy nie mają wiedzy o nowych przepisach

- Przedsiębiorcy nie mają wiedzy, nie wiedzą o swoich nowych obowiązkach ewidencyjnych, sprawozdawczych w zakresie BDO. Uważam, że czas na edukacje jest absolutnie kluczowy i musimy zacząć ją teraz – inaczej posypią się kary - zapewnia Katarzyna Barańska.

W dyrektywie plastikowej kary są do 500 tys. złotych, a w nowym projekcie systemu kaucyjnego za niewłaściwe wypełnianie obowiązków kary także są do 500 tysięcy złotych.

Dyrektywa plastikowa. Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy?

Prawniczka podkreśla, że dyrektywa plastikowa zacznie obowiązywać już niebawem, gdyż przeszła cały proces legislacyjny.

- To najwyższa pora aby dowiedzieć się, jakie obowiązki polski przedsiębiorca, nie tylko ten największy, ale również średni i całkiem mały będzie musiał zaraz spełnić. Inaczej posypią się bardzo duże kary. Obowiązki dla małych firm są takie same jak dla największych przedsiębiorstw. Kluczowe są formaty opakowań. Trzeba sobie odpowiedzieć jakie opakowania wprowadza się na rynek i jakie obowiązki należy przypisać do konkretnych rodzajów tychże. To praca domowa, którą każdy przedsiębiorca – mały, średni i ten największy musi wykonać natychmiast we własnym zakresie - dodaje Katarzyna Barańska.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

Partner serwisu