×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Gastronomia na stacjach paliw: Od tradycyjnych usług do nowych doświadczeń kulinarnych
Rewolucja na stacjach paliw - jak gastronomia zyskuje na znaczeniu? / fot. JS

Gastronomia na stacjach paliw: Od tradycyjnych usług do nowych doświadczeń kulinarnych

Autor: Materiał powstał w ramach współpracy z marką UNOX Data: 08 maja 2023 16:01 | Aktualizacja: 08 maja 2023 16:16

Rynek HoReCa w Polsce z roku na rok zmienia się coraz bardziej. Przykładem tego są choćby stacje paliw, które już dawno przestały być miejscem, w którym wyłącznie tankujemy samochód, a coraz częściej są postrzegane jako lokal, w którym warto zatrzymać się, żeby zjeść hot doga, zapiekankę, śniadanie lub obiad. Zmiany zachowań konsumentów wymagają innego podejścia do budowania oferty, inwestowania w rozwój i wyposażenie poszczególnych obiektów oferujących usługi gastronomiczne.

Stacje paliw miejscem spotkań

Stacje paliw od kilku lat przechodzą metamorfozę. Aktualnie nie są już miejscem, w którym zatrzymujemy się tylko po to, żeby zatankować samochód i skorzystać z toalety w podróży. Coraz więcej osób postrzega stacje jako przestrzeń, gdzie można odpocząć, napić się kawy, zrobić zakupy lub zjeść posiłek niczym w restauracji. Zmieniające się zachowania i preferencje konsumenckie sprawiają, że właściciele stacji paliw jeszcze bardziej dbają o to, aby ich oferta była jak najbardziej atrakcyjna dla klientów.

Obecnie tankowanie paliwa staje się dodatkiem do wizyty na stacji paliw, dlatego oferta stacji musi być bardzo szeroka i dopasowana do potrzeb klienta. To już nie są tylko przekąski i hot dogi, a często zapiekanki, burgery, kebaby, dania wegetariańskie i wegańskie, a czasami także śniadania i obiady – mówi Bartosz Chojnacki, kierownik stacji paliw w Korzeńsku.

Oferta gastronomiczna na stacjach paliw w ciągu ostatnich lat bardzo się rozwinęła. Znacząco przyczynia się do wzrostu utargu stacji, oczywiście wpływ na to ma wiele czynników, jak chociażby lokalizacja, jednak gastronomia z roku na rok stanowi coraz większy odsetek zysków. Jak już wspomniałem, dzisiaj głównym celem wizyty na stacji nie jest jedynie tankowanie paliwa, niektórzy przyjeżdżają na stację jak do restauracji, aby także coś zjeść – dodaje.

Dobra kawa i jedzenie – must have każdej stacji paliw

Patrząc na te czynniki, stacje paliw chcą jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania klientów i inwestują nie tylko w dobrej jakości paliwa, ale również w ofertę gastronomiczną i niezbędny do jej przygotowania sprzęt.

Dobra kawa, jedzenie i dobrej jakości paliwo to podstawa na każdej stacji paliw. Inaczej nie będzie ona dobrze prosperować – stwierdza Bartosz Chojnacki.

Kierując się tą dewizą, stacje paliw Pieprzyk, rozpoczęły współpracę z włoskim producentem pieców konwekcyjnych i konwekcyjno – parowych, marką Unox.

Nasza współpraca rozpoczęła się półtora roku temu. Wówczas testowaliśmy pierwsze piece firmy Unox na naszych stacjach paliw i pokazało nam to różnice w przygotowaniu jedzenia. Przede wszystkim piec Unox Speed X w porównaniu do pieców oferowanych przez inne marki pozwala jednocześnie przygotować 4 różne potrawy. Dzięki temu w tym samym czasie możemy piec np. zapiekankę, tosty, burgery i rogaliki – tłumaczy Bartosz Chojnacki.

Dodatkowo piec Unox Speed X podgrzewa produkty z góry i z dołu jednocześnie, dzięki czemu nie trzeba przekładać ich na drugą stronę. Upraszcza to cały proces przygotowania jedzenia dla klienta i skraca czas o prawie 50 proc. – dodaje.

Co jest kluczowe podczas budowania menu na stacjach paliw?

Aktualnie piece z portfolio marki Unox działają na blisko 40 stacjach paliw Pieprzyk, natomiast celem właścicieli jest wyposażenie w piece włoskiego producenta większości z sieci blisko 130 stacji paliw. Oczywiście zakup pieca i wyposażenie każdej stacji trzeba dobrze przeanalizować. Właściciele sieci zwracają uwagę nie tylko na funkcje i szerokie spektrum możliwości, jakie daje urządzenie, ale także na sprawnie działający serwis oraz wsparcie producenta, bo przy tak intensywnej eksploatacji sprzętu zdarzają się awarie, dlatego ich sprawne rozwiązanie jest priorytetem w zapewnieniu najwyższej jakości usług gastronomicznych na stacjach paliw. Oferta gastronomiczna na stacjach może różnić się od siebie, dlatego warto postawić na piec, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów w zależności od tego, co znajdzie się w menu.

Hot dogi pozostają numerem jeden, jeśli chodzi o sprzedaż na stacjach paliw. Kolejne miejsca zajmują zapiekanki i burgery. Na stacjach zarządzanych przez Grupę Pieprzyk bardzo popularne są również tosty, które są naszą specjalnością. Przygotowujemy je na miejscu ze świeżych składników, w które stacje są na bieżąco zaopatrywane. Oczywiście ofertę gastronomiczną każdej stacji buduje się indywidualnie tak, aby jak najlepiej dopasować ją do indywidualnych potrzeb danej lokalizacji oraz klientów. Dlatego kierownicy regionalni regularnie monitorują menu i sprzedaż konkretnych produktów na danych stacjach, ale także analizują opinie oraz oczekiwania klientów, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej dopasować naszą ofertę – wyjaśnia Bartosz Chojnacki.

Budując ofertę gastronomiczną, najważniejsze dla nas jest to, żeby dać naszym klientom produkt najlepszej jakości, szybko podany i w dobrej cenie. Sprzęt na wysokim poziomie, jak piece Unox, pozwala nam realizować tę strategię i daje ogromne możliwości w przygotowaniu oferty – dodaje.

Jak już wspomnieliśmy, ustawienia pieca Unox Speed X pozwalają na przygotowanie kilku dań jednocześnie. Mogą to być dania typu fast food jak zapiekanki czy kebaby, ale także dania obiadowe i hot dogi, albowiem piec działa tak samo jak grill.

Zdarza się, że przyjeżdża wycieczka autokarem i dużo osób zamawia hot dogi w tym samym czasie. W takiej sytuacji przygotowujemy je w piecu, ponieważ działa on tak samo jak grill, ale dużo szybciej. Natomiast co ważne, hot dogi smakują identycznie jak przygotowane na grillu, a bułka tak, jakby była upieczona w kontakt grillu – mówi Bartosz Chojnacki.

Unox w Polsce. Dlaczego warto postawić na piece włoskiego producenta?

Piece Unox na polskim rynku są dostępne od ponad 5 lat. Na początku produkty z portfolio włoskiego producenta były dystrybuowane przez inne firmy. Natomiast od 2 lat Unox działa w Polsce samodzielnie, oferując swoje produkty nie tylko stacjom paliw, ale budując swoją pozycję w każdym sektorze rynku HoReCa.

Obecnie Unox ma najszersze portfolio ze wszystkich producentów na rynku. Nie ma drugiej takiej firmy, która jest w stanie zaspokoić potrzeby każdego sektora HoReCa, czy to jest gastronomia, hotele czy stacje paliw – mówi Artur Przybylak, Leader Active Marketing Chef w Unox Polska.

Mamy najbogatszą ofertę pieców dostępnych w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb klienta, który piec chce mieć u siebie, czy np. na 3, 5 lub 10 półek. Wszystko, co sobie zażyczy klient, jesteśmy w stanie mu to dać. Dobrym przykładem będą tutaj stacje paliw, dla których mamy produkty do przygotowania dań obiadowych, dań typu fast food jak piec Unox Speed Pro oraz połącznia jednego z drugim, czyli piec Unox Speed X. Do tego dochodzi piec do „odpieku” pieczywa mrożonego. To pokazuje, że jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich sekcji na stacjach paliw, w zależności od ich potrzeb i wielkości – dodaje.

Dodajmy, że Unox poza bogatą ofertą pieców konwekcyjnych i konwekcyjno – parowych swoim klientom oferuje również kompleksową pomoc techniczną na każdym etapie pracy z piecami.

Staramy się nie walczyć na rynku ceną a argumentami. Pokazujemy, dlaczego warto postawić na nasze produkty. Dajemy 4 lata gwarancji. Nasze piece mają wbudowane wifi, które daje możliwość kontrolowania każdego produktu, jego pracy, co z kolei pozwala jeszcze lepiej przygotowywać food cost oraz pokazuje jak np. oszczędzić wodę czy prąd. Jest naprawdę dużo niuansów, które utwierdzają w tym, że warto postawić na nasze produkty. A klienci dzisiaj coraz częściej patrzą długofalowo i są w stanie zapłacić więcej za produkt naprawdę wysokiej jakości – tłumaczy Artur Przybylak.

Dodam, że dajemy takie wsparcie przedzakupowe i pozakupowe, jakiego nie ma w ofertach innych firm. Bezpłatnie organizujemy prezentacje przedzakupowe. Jeśli ktoś kupi nasze piece, przygotowujemy szkolenie personelu, pomagamy ustawić programy w każdym piecu. Jesteśmy partnerem dla naszych klientów i zawsze pomagamy w zależności od potrzeby, czy to zmiana programu, szkolenie nowego pracownika czy zakup kolejnego produktu – wyjaśnia.

Potwierdzeniem tych słów jest fakt, że stale rośnie sprzedaż produktów włoskiego producenta w Polsce, który ma duże ambicje i plany związane z dalszym rozwojem na polskim rynku HoReCa.

Cały czas rozwijamy się i patrzymy długofalowo. Naszym celem jest bycie numerem jeden na rynku. Chcemy, żeby dla osób zainteresowanych zakupem pieców konwekcyjno – parowych, pierwszą myślą była firma Unox – podsumowuje Artur Przybylak.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!
Partner serwisu