×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Jak ograniczyć zużycie energii w branży HoReCa? Od fotowoltaiki po produkty convenience
- Od początku chcieliśmy, aby energia, którą ogrzewamy, była jak najmniej tracona - mówi Marek Dymkowski, właściciel hotelu Niemcza Spa. Fot. Makro Polska

Jak ograniczyć zużycie energii w branży HoReCa? Od fotowoltaiki po produkty convenience

Autor: PTWP - horecatrends.pl Opublikowano: 20 lipca 2023 12:25

Właściciele restauracji i hoteli starają się ograniczyć wydatki poprzez między innymi wdrażanie energooszczędnych rozwiązań bądź stosowanie produktów convenience. Jak więc skutecznie oszczędzać w branży HoReCa? Na to i wiele innych pytań zawiera e-book „Zrównoważona restauracja” wydany przez sieć hurtowni MAKRO Polska.

Wyniki badania „Polska na Talerzu 2022” przeprowadzonego przez sieć hurtowni MAKRO Polska wskazują, że 84% restauratorów i właścicieli punktów gastronomicznych wskazało inflację jako kluczowe zagrożenie dla funkcjonowania biznesu. Wzrost kosztów mediów oraz pracowników sprawia, że przedstawiciele branży HoReCa szukają nowych sposobów, jak radzić sobie z tym wyzwaniem.

Jedną z metod umożliwiających długofalowe oszczędności jest wdrożenie rozwiązań zrównoważonego rozwoju. Wiążą się one nie tylko z minimalizacją negatywnego wpływu na środowisko, ale także redukcją kosztów.

- Branża HoReCa stara się ograniczyć zużycie energii poprzez wprowadzenie efektywnych rozwiązań, takich jak oświetlenie LED, regulowane termostaty, energooszczędne urządzenia kuchenne, zmniejszenie liczby urządzeń chłodniczych jak również systemy zarządzania energią - podkreśla Jakub Kowalczyk, szef kuchni w Akademii Inspiracji MAKRO w Krakowie.

Hotel w Niemczy zamontował ponad 30 kilowatów fotowoltaiki

Właściciele hoteli i restauracji decydują się także na montaż paneli fotowoltaicznych.

- Od początku chcieliśmy, aby energia, którą ogrzewamy, była jak najmniej tracona. Zainstalowaliśmy pompy ciepła, ciepłą wodę pozyskujemy dzięki energii słonecznej. W trakcie pandemii zamontowaliśmy ponad 30 kilowatów fotowoltaiki, stację ładowania samochodów elektrycznych oraz dodatkowe pompy ciepła do podgrzewania basenów - mówi Marek Dymkowski, właściciel hotelu Niemcza Spa. 

Przy poszukiwaniu oszczędności warto również wziąć pod uwagę zużycie wody. Niektóre działania, na przykład montaż perlatorów do baterii wodnych oraz wkładek do rezerwuarów WC nie wymagają znacznych inwestycji a bez wątpienia wpłyną na obniżenie kosztów.

Cel: skrócenie czasu przygotowywania potraw

Oszczędzanie może dotyczyć także organizacji pracy w punkcie gastronomicznym i skrócenia czasu przygotowywania potraw.

Zdaniem Jakuba Kowalczyka, produkty convenience, czyli gotowe do spożycia lub użycia w inny sposób poprzez obróbkę cieplną, przyspieszają proces gotowania i powstania nowych dań.

- To rozwiązanie wiąże się z odciążeniem pracowników - mówi Jakub Kowalczyk. 

I podkreśla: - Oszczędzanie czasu i zasobów w gastronomii wymaga odpowiedniego planowania, organizacji, szkolenia personelu oraz zainwestowania w nowe technologie.

Na zwiększenie efektywności pracy oraz oszczędność czasu wpływa także liczba pozycji w menu. Skrócenie listy dań bez wątpienia ograniczy problemy związane z organizacją pracy w kuchni, a zastosowanie tych samych składników w różnych potrawach przyczyni się do redukcji kosztów i minimalizacji prawdopodobieństwa zjawiska marnowania żywności.

Sposoby na oszczędności w branży HoReCa można znaleźć w e-booku „Zrównoważona restauracja”. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

Partner serwisu