Partnerzy portalu
Jak wybrać zmywarkę gastronomiczną?
Jak wybrać zmywarkę gastronomiczną?; fot. shutterstock

Jak wybrać zmywarkę gastronomiczną?

Autor: oprac. na podstawie materiałów Stalgast Data: 28 grudnia 2022 14:42 | Aktualizacja: 29 grudnia 2022 07:43

W profesjonalnej kuchni bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny zastawy i sztućców. Właśnie dlatego zmywarka przemysłowa to jedno z najważniejszych urządzeń w gastronomii.

Jak przekonuje Sebastian Sala, ekspert ds. serwisu Stalgast, właściwie dobrana zmywarka podnosi komfort pracy, pozwala  zaoszczędzić pieniądze oraz zapewnia właściwą higienę i bezpieczeństwo w lokalu  gastronomicznym.

Używanie zmywarki z funkcją wyparzania w punktach zbiorowego żywienia jest nie tylko ogromnym ułatwieniem, ale też koniecznością nałożoną przez przepisy sanitarne. Dlatego też wybór odpowiedniego urządzenia i właściwy sposób jego eksploatacji to kwestie, które często nurtują początkujących restauratorów

Sebastian Sala, ekspert ds. serwisu Stalgast

Profesjonalne zmywarki gastronomiczne

Ekspert  ds. serwisu Stalgast podaje przybliżony podział zmywarek wykorzystywanych w gastronomii:

zmywarki do szkła - urządzenia o mniejszych rozmiarach, z koszami 350x350 mm lub 400x400 mm, montowane na barach lub jako dodatkowe sprzęty w zmywalniach. Są przeznaczone do mycia kruchego szkła. Czas trwania cyklu zmywania to 120-180 sek., z obniżoną temperaturą mycia i płukania.

zmywarki uniwersalne - przeznaczone do mycia talerzy, sztućców oraz szkła o wysokości do 32 cm. Są to większe urządzenia, z koszami 500x500 mm. Czas trwania cyklu mycia to 180 sek. Służą do mycia i wyparzania.

zmywarki kapturowe - przeznaczone do mycia talerzy, sztućców, szkła oraz innych naczyń kuchennych o wysokości do 40 cm. Otwierane do góry, z koszami 500x500 mm. Mają zwiększoną moc, a tym samym - większą wydajność. zmywarki do garnków i tac - zaprojektowane do mycia dużych naczyń kuchennych. Rozmiar kosza to 570x570 mm, a maksymalna wysokość wsadu wynosi 62 cm.

zmywarki tunelowe - specjalistyczne urządzenia zasilane elektrycznie lub parowo, przeznaczone do bardzo dużych obiektów zbiorowego żywienia, pozwalają na umycie kilku tysięcy naczyń w ciągu godziny. Zmywarki tunelowe stanowią znikomą część całej sprzedaży wszystkich urządzeń, a wymagania do ich instalowania i poprawnego działania są ściśle uzależnione od typu i gabarytów urządzenia.

Zmywarki przemysłowe: Ważne parametry

Sebastian Sala radzi, by przed zakupem zmywarki przemysłowej rozważyć parametry użytkowe i parametry techniczne.

Parametry użytkowe:

- typ naczyń, które będą zmywane, np. szklanki, kufle, kieliszki, naczynia ceramiczne, sztućce

- ilość naczyń do zmywania - ile naczyń będzie trzeba umyć w ciągu godziny.

Parametry techniczne:

- napięcie prądu, jakim będzie zasilane urządzenie - należy sprawdzić, czy w miejscu, w którym ma być zamontowana zmywarka, jest dostępne zasilanie o mocy 230 czy 400 volt

- wysokość przyłącza odpływu do kanalizacji - odpływ do kanalizacji musi się znajdować maksymalnie 10 cm od posadzki. Jeżeli odpływ jest wyżej, należy kupić zmywarkę z pompą spustową lub specjalną podstawę, na której umieści się zmywarkę;

- ciśnienie robocze zimnej wody - zalecane minimalne ciśnienie robocze to 2 bary; jeżeli jest ono niższe, konieczne będzie zastosowanie zmywarki z pompą podnoszącą ciśnienie płukania

- twardość wody - wynik pomiaru określa, czy będzie trzeba zastosować uzdatniacz do wody.

Kiedy określi się te podstawowe potrzeby i parametry, najlepiej skonsultować się z profesjonalnym sprzedawcą lub doradcą, który pomoże wybrać odpowiedni model urządzenia.

Sebastian Sala, ekspert ds. serwisu Stalgast

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz