Partnerzy portalu
Poradnik restauratora: Podgrzewacz gastronomiczny - jaki wybrać?
Dla gości wygodne będą te modele podgrzewaczy gastronomicznych, które posiadają pokrywy rolltop - uważają eksperci. Fot. Materiały prasowe Hendi

Poradnik restauratora: Podgrzewacz gastronomiczny - jaki wybrać?

Autor: Katarzyna Gubała Data: 09 stycznia 2023 08:25

Podczas realizacji przyjęć komunijnych i okolicznościowych, świątecznych spotkań czy po prostu większych rezerwacji - gastronomiczne podgrzewacze ułatwią serwowanie dań gościom. Jakie podgrzewacze warto mieć na wyposażeniu bistro lub małej i średniej gastronomii?

Jakie podgrzewacze gastronomiczne warto mieć w lokalu?

Z pewnością podgrzewacze gastronomiczne na pastę, które są dostępne w różnych wymiarach: GN 1/1, GN ½, GN 2/3. Pasta podtrzymuje ciepło dania do 3h. Z reguły właśnie w takim czasie są serwowane posiłki - radzą eksperci Hendi.

Podkreślają, że wygodne w użyciu dla gości z pewnością będą te modele podgrzewaczy gastronomicznych, które posiadają pokrywy rolltop, dzięki którym można sprawdzać zawartość podgrzewacza bez konieczności przytrzymywania pokrywy.

Uzupełnieniem bufetu będzie również kociołek do serwowania zup. Warto wybrać model z izolacją termiczną dzięki, której zmniejsza się zużycie energii, nawet o 30%.

Na co zwracać uwagę wybierając podgrzewacze do swojego lokalu gastronomicznego?  

Dwie ważne cechy to pojemność oraz źródło ciepła.

  • Pojemność: do wyboru - dopasowana pod potrzeby klienta GN 1/1, GN ½, GN 2/3, na pastę - z 1 lub 2 pojemnikami na pastę.
  • Źródło ciepła: na pastę lub elektryczny.

W przypadku pasty, która wytwarzana jest z naturalnego (bio) alkoholu etylowego i pali się bez sadzy i zapachu, puszka 200 g utrzymuje temperaturę do 3 h. Puszki po takim czasie należy wymienić.

W przypadku elektrycznego podgrzewacza źródło ciepła jest stałe, więc jeśli podgrzewacz będzie stał dłużej niż 3 h, nie ma konieczności wymiany puszki z pastą.

Warto wybrać model, w którym pokrywę łatwo umyć

Zdaniem ekspertów Hendi, dostarczających profesjonalny sprzęt dla gastronomii warto również zwrócić uwagę, aby pokrywy miały blokadę, która umożliwia pozostawienie jej otwartej pod dowolnym kątem. Warto, aby pokrywa również była zdejmowalna - demontowalna, co ułatwi czyszczenie. Zaś podstawa podgrzewacza powinna być stabilna. 

Przydatne akcesoria

Przy zakupie podgrzewacza nie można również zapomnieć o akcesoriach :

- paście - jeśli podgrzewacz jest na pastę ;

- podstawce pod przybory bufetowe ;

- łyżce / widelcu do mięs / chochli do sosów.

Akcesoria do podgrzewacza gastronomicznego.

Jakie cechy wyróżniają podgrzewacze na pastę, a jakie podgrzewacze elektryczne?

Według ekspertów Hendi w przypadku:

- podgrzewaczy elektrycznych: regulacja temperatury do 85 stopni, wyłącznik, stałe źródło ciepła;
- podgrzewaczy na pastę: brak regulacji temperatury, po 3 h wymiana puszki z pastą. 

Oprócz pogrzewaczy elektrycznych czy na pastę w ofercie dostępne są również podgrzewacze na świeczki wykonane z anodowanego aluminium

Czy korzystniej jest kupić podgrzewacze do swojego lokalu, czy wypożyczać taki sprzęt?

Z pewnością najlepiej zakupić taki sprzęt, ponieważ podgrzewacze bez wątpienia zwrócą się jako inwestycja. Są one bowiem niezbędnikiem w stołach bufetowych, podczas imprez okolicznościowych oraz przy śniadaniach w hotelach czy też pensjonatach. 

W jaki sposób można finansować zakup pogrzewaczy?

Oprócz tradycyjnych metod płatności firmy, np. Hendi oferują raty i leasing sprzętu dla gastronomii. 

Czytaj też Meble gastronomiczne: Jak dbać o meble ze stali nierdzewnej?

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz