×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Zmywarka dla HoReCa - jak ją wybrać? Radzi ekspert Miele Professional
Idealnie czyste naczynia to kropka nad i w każdej restauracji. Fot. Miele Professional

Zmywarka dla HoReCa - jak ją wybrać? Radzi ekspert Miele Professional

Autor: Katarzyna Gubała Data: 27 marca 2023 07:35

- Bywa, że inwestor przypomina sobie o wyborze zmywarki do restauracji na samym końcu. Przekonywałbym do tego, żeby poświęcić zmywarce więcej uwagi i czasu, bo zapewnienie higieny, ciągłości pracy kuchni i wydawania dań jest szalenie ważne i stanowi kropkę nad „i” - podajemy klientowi świetne danie na idealnie czystym talerzu - mówi Grzegorz Kucharski, ekspert Miele Professional.

Horecatrends: Na co warto zwrócić uwagę wybierając zmywarkę do lokalu gastronomicznego czy hotelu?

Grzegorz Kucharski, ekspert Miele Professional: Jest kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest wybór programów zmywania. Programy możemy podzielić pod względem czasu trwania krótki, uniwersalny, intensywny, eko oraz dedykowane konkretnym przedmiotom, które wymagają zmywania (np. szklanki, plastiki) czy potrzebom (eko, higiena).

Wyjaśnię to na przykładzie serii MasterLine Miele, która weszła na rynek w styczniu 2023 r. Na wspomnianą wyżej serię składają się cztery modele zmywarek, które odpowiadają różnym potrzebom ale wszystkie dedykowane są gastronomii i hotelom. Poziom podstawowy to zmywarka PFD400 Speed - dla klienta, który ma tylko jedno podłączenie wody. Zmywarka ta myje naczynia w 8 minut i jest dedykowana mniejszym lokalom np. kawiarniom czy winiarniom. Model PFD 401 SpeedPlus to 5 minut zmywania, czyli bardzo krótki cykl zmywania i dwa podłączenia wody.

Gdy potrzebne są wysokie temperatury płukania i higieniczność - odpowiednie będą modele PFD 404 Hygiene i PFD 407 Hygiene Plus. Ostatni z modeli, to urządzenie zapewniające najwyższy poziom higieny - jest wyposażone w Vario TD - program wyparzania termicznego, najbardziej skuteczny w eliminacji wirusów i bakterii. Ostatni cykl płukania w tym programie odbywa się w temperaturze 93 °C. Takie modele są w stanie spełnić wysokie wymagania nie tylko gastronomii i hoteli, ale i domów opieki czy hospicjów, czyli miejsc, gdzie poziom higieny jest kluczowy.

Również istotnym czynnikiem przy wyborze zmywarki jest fakt jak klient chce dozować detergenty, mamy tutaj wbudowane pompy wewnętrzne oraz zewnętrzne, które może dodatkowo zakupić.

Zmywanie profesjonalne w gastronomii jest o wiele bardziej skomplikowane niż domowe. Potrzeba zmyć wiele różnych szklanek, kieliszków, sztućców i akcesoriów kuchennych, garnki. Jak sobie z tym poradzić?

Tu z pomocą przychodzą kosze, których mamy w Miele Professional naprawdę szeroki wybór. Ich zadaniem jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni i konfiguracji zmywarki. Dzięki wyborowi odpowiednich koszy i wkładów można np. na dwóch poziomach zmywarki umyć same sztućce, talerze razem ze sztućcami, wszelkiego typu szkło, filiżanki, kosze plastikowe, akcesoria kuchenne (pionowo lub w poziomie), pojemniki gastronomiczne ze stali nierdzewnej, tace czy naczynia wielkogabarytowe takie jak garnki. Tych koszy, a więc i możliwości efektywnego wypełnienia zmywarki jest naprawdę wiele.

Ciekawym przykładem na to, że moduły naprawdę odpowiadają na różne potrzeby klientów jest kosz umożliwiający mycie iniekcyjne. Jest to specjalny wkład do mycia butelek/karafek w którym woda wydostająca się przez dysze myje je od środka. To bardzo ciekawe rozwiązanie, na które rośnie zapotrzebowanie. W wielu miejscach: biurach, hotelach, restauracjach odchodzi się od jednorazowych, plastikowych butelek na rzecz butelek i karafek szklanych. Jeden z klientów zgłosił się ostatnio właśnie z zapotrzebowaniem na rozwiązanie do mycia butelek na wodę do biura - dzięki temu adapterowi może ich umyć 16 w jednym cyklu, a jednocześnie włożyć do zmywarki szklanki czy inne naczynia.

Zatem wybierając zmywarkę do gastronomii warto sobie spisać, jakiego rodzaju naczynia i w jakich ilościach myjemy?

Tak. Pytamy też klienta, ile cykli dziennie zmywania robi i czy zależy mu na czasie. Jeśli np. w ciągu doby zmywarka wykonuje 20 cykli, to dla mnie jest to podpowiedź, że warto, by klient miał dodatkowe kosze czy alternatywy dla kosza górnego i dolnego. Wskazałbym również, że przy takiej pracy, dozowanie chemii w drzwiczkach warto zastąpić zewnętrzną pompą dozującą lub zakupić urządzenie z wewnętrznymi pompami do dozowania płynu - co przyniesie oszczędność czasu oraz pracy osoby odpowiedzialnej za zmywanie.

Czy kosze/moduły kupuje się wraz ze zmywarką? Czy można je jeszcze potem - w miarę odkrywania potrzeb - dokupić?

Można zamówić zmywarkę z standardowymi koszami lub bez koszy i samemu dobrać sobie takie moduły, jakich potrzeba najbardziej. Klient może dokupić je w dowolnym czasie. Kluczowa jest - jak wspomniałem - rozmowa o potrzebach. Jeżeli klient mówi, że dziennie myje np. setki talerzy deserowych, normalnych i filiżanek, ale szklanek znacznie mniej, to wtedy dobieram mu kosze czy moduły, które pozwolą maksymalnie wykorzystać komorę mycia. Ale nie będę doradzał, zakupu wszystkich dostępnych modułów, bo a nuż się przydadzą.

Wróćmy do dozowania chemii w drzwiczkach zmywarki oraz pomp do dozowania płynu. Co to za rozwiązania?

W zmywarkach z linii MasterLine zbiorniki na sól, nabłyszczacz czy płyn do zmywania znajdują się w drzwiczkach. Nie ma konieczności schylania się do otworów, gdzieś głęboko w zmywarce - w większości zmywarek pojemnik na sól znajduje się w komorze pod sitem.

Dodatkowo mamy możliwość dokupienia pomp zewnętrznych do dozowania płynów do zmywania. W miejscach takich, jak hotel czy restauracja osoba odpowiedzialna nie musi się już martwić tym, że zaraz zabraknie płynu. W przypadku zastosowania systemu z wewnętrznymi lub zewnętrznymi pompami, obok zmywarki umieszczone zostają kanistry z chemią do zmywania i jest ona dozowana automatycznie. Kiedy się skończy, pojawia się komunikat, że należy wymienić opakowanie z chemią. Korzyści dla klienta: nie tylko oszczędność czasu i pracy ale także korzyść finansowa oraz unikniecie błędów nieodpowiedniej ilości (za dużo lub za mało) detergentu.

Co oznaczają funkcje AutoOpen i AutoClose? Domyślam się, że AutoOpen sprawia, że po umyciu drzwiczki otwierają się automatycznie, a AutoClose?

Funkcja AutoClose sprawia, że gdy użytkownik puści drzwiczki zmywarki – zamkną się one automatycznie, co dodatkowo sygnalizowane jest dźwiękiem. Użytkownik ma pewność, że drzwiczki są zamknięte. Wróćmy jednak na chwilę do AutoOpen - jest to funkcja wspomagająca suszenie. Kiedy w komorze temperatura spadnie poniżej 75 °, drzwiczki zmywarki uchylą się automatycznie pod kątem 20 °, a gorące powietrze uchodzi do otoczenia. Ten etap trwa 2-3 minuty. Użytkownik nie musi sam otwierać zmywarki i narażać się na wyrzut gorącej pary.

Elementem, który dodatkowo wyróżnia zmywarki Miele Professional jest to, że wszystkie elementy grzejne - grzałki - znajdują się poza komorą mycia. W miejscach, w których działają zmywarki mamy do czynienia z różnej jakości wodą. Jeśli jest to woda twarda - w urządzeniach bardzo łatwo zbiera się kamień. Jeśli grzałki znajdują się w komorze mycia, ulegają zakamienianiu i mają mniejszą żywotność. W naszych zmywarkach grzałki są poza komorą mycia, a sama komora jest spawana bezszczelinowo, co sprawia, że nie ma tam trudnych do umycia zakamarków i efekt higieniczności jest naprawdę na wysokim poziomie. W zmywarkach MasterLine działa system Water Proof - wszystkie zawory mają wbudowany system, który chroni przed zalaniem. W przypadku awarii, niekontrolowanego wycieku mamy pewność, że nie zaleje nam pomieszczenia, woda zostaje odcięta.

Jakie znaczenie posiada system zmywania świeżą wodą?

W zmywarkach MasterLine z systemem zmywania świeżą wodą PFD - wymiana wody odbywa się po każdej fazie płukania. Przykład: jeśli program składa się z mycia wstępnego, zasadniczego i płukania, to po każdej z tej faz wymieniana jest woda. Dodatkowo mycie naczyń odbywa się na dwóch poziomach w koszu dolnym i górnym a dzięki systemowi ramion natryskowych, strumienie wody dystrybuowane są w kształcie wachlarza.

Czy to oznacza, że ten system jest bardziej kosztochłonny w kwestii zużycia wody?

Tak, zużycie wody jest większe, ale w zamian osiągamy wysoką wydajność i standard czyszczenia. To zaś przekłada się na bardzo wysoki poziom higieny i zapewnia użytkownikowi zmywarki 100-procentową. pewność, że naczynie będzie doskonale umyte, bez zacieków, plam i co bardzo ważne - bez konieczności poprawek.

Co jeszcze jest ważne, jeśli chodzi o warunki techniczne jakich wymaga profesjonalna zmywarka? Czy są jakieś szczególne wymogi co do miejsca, w którym zostanie zamontowana?

Mamy możliwość różnych opcji instalacji: zmywarka wolnostojąca, zmywarka podblatowa, podblatowa bez wnęki cokołowej, zabudowana w pełni lub z widocznym panelem. Mamy możliwość regulowania wysokości zmywarki na nóżkach czy zabudowania jej w szafie, jeśli klient sobie tego życzy. To ostatnie rozwiązanie stosowane jest w małych barach, kawiarniach czy winiarniach. Użytkownik nie musi się schylać - ma naczynia na wyciągnięcie ręki. Modele z nowej linii są też wyposażone w panel z wyświetlaczem dotykowym.

Czy zmywarki gastronomiczne wymagają specjalnej chemii?

Naczynia zmywa się tym, co zwyczajowo w restauracjach i hotelach jest używane. Jako Miele Professional zalecamy używanie profesjonalnych detergentów przeznaczonych do zmywarek gastronomicznych - nie zamykamy jednak klientom możliwości korzystania z innych detergentów niż te dostarczane przez nas.

Kto decyduje o wyborze zmywarek do restauracji? Restaurator-inwestor czy może szef kuchni też ma coś do powiedzenia?

Jednak restaurator będzie miał więcej do powiedzenia, bo to on wydaje swoje pieniądze. Szef kuchni będzie raczej rekomendował inwestorowi wybór pieca niż zmywarki, ale jeśli uczestniczy w powstawaniu lokalu czy lokal jest niejako ‘’szyty’’ pod niego, to na pewno cenna będzie jego sugestia co do tego, jakiego zmywania potrzebuje, by kuchnia działała perfekcyjnie.

Jak wynika z pana doświadczenia, jeśli ktoś wyposaża nową restaurację - na którym miejscu jest dla niego zmywanie? Jakim sprzętem interesuje się w pierwszej kolejności?

Odpowiedziałbym, że piecami. Zmywanie najczęściej zajmuje trzecie miejsce właśnie po piecach oraz po chłodziarkach. Bywa też, że inwestor przypomina sobie o konieczności zmywania na samym końcu… Przekonywałbym do tego, żeby poświęcić zmywarce więcej uwagi i czasu, bo zapewnienie higieny, ciągłości pracy kuchni i wydawania dań jest szalenie ważne i stanowi taką kropkę nad „i” - podajemy klientowi świetne danie na idealnie czystym talerzu.

Miele jest marką premium. Jakie restauracje i hotele sięgają po sprzęt tej marki? Te najbardziej luksusowe?

Niekoniecznie. Głównie decyduje tutaj świadomość o jakości i trwałości oferowanych przez Miele produktów oraz wysokie oczekiwania co do efektów ich pracy. Zmywarki MasterLine to inwestycja na lata. Testowane są na 28 tysięcy cykli  czyli na 10 lat użytkowania. Dotyczy to również pralek, suszarek, magli, pralni barierowych, gdzie te testy są jeszcze większe. Profesjonalne podejście do higieny jest potrzebne w wielu miejscach. Pranie w przypadku np. hoteli dotyczy też stref SPA, gdzie do wyprania są ręczniki używane przy zabiegach i masażach. Co ciekawe, jako profesjonaliści mamy ofertę nawet dla stadnin koni - nasz sprzęt ma programy do prania końskich derek letnich i zimowych. Jak również programy do straży czyli pranie specjalistycznych kombinezonów np. strażackich, masek oddechowych.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

Partner serwisu