×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Rafał Zaręba o trzech trendach i trzech wyzwaniach w polskiej gastronomii
Rafał Zaręba, Executive Chef w Akademii Inspiracji MAKRO o trendach i wyzwaniach w 2023 r. w polskiej gastronomii. Fot. Materiały prasowe

Rafał Zaręba o trzech trendach i trzech wyzwaniach w polskiej gastronomii

Autor: Płatna współpraca z Makro Opublikowano: 08 września 2023 12:30 | Zaktualizowano: 11 września 2023 14:28

Executive Chef w Akademii Inspiracji MAKRO Rafał Zaręba wymienia trzy trendy w polskiej gastronomii, jakie dominować będą w najbliższym czasie. Jednym z nich są piekarnie rzemieślnicze.

Trendy, czyli czego potrzeba polskiej gastronomii 

- Pierwszy trend to piekarnie rzemieślnicze, które się rozbudowują, które są poszukiwane i które mają grupę swoich bardzo wiernych odbiorców. Drugi trend to trend zapożyczania w coraz większym stopniu dań street foodowych, ale z konkretnych regionów świata, do swoich kart menu - wskazuje Rafał Zaręba.

Trzeci trend to trend dotyczący białek roślinnych.

- Restauratorzy, chcąc dobrze zaopiekować się swoimi gośćmi, coraz częściej w kartach menu umieszczają takie właśnie składniki, jak teksturowane białko sojowe i gotowe kotlety, np. z grochu. Uważam, że jest to trend, który będzie się bardzo mocno rozwijał w najbliższym czasie - mówi Executive Chef w Akademii Inspiracji MAKRO.

Wyzwania widziane jako szanse 

Rafał Zaręba wskazuje też na trzy wyzwania, które dotycząc obecnie polskiej gastronomii. Pierwsze to potrzeba zmiany mentalności.

- Potrzeba innego myślenia na temat tego, co się w branży dzieje i podjęcia kroków w celu modernizacji lokalu. Drugie to wyzwanie związane z kosztami pracy. Koszty pracy wzrastają, bezrobocie spada - restaurator musi znaleźć rozwiązanie na te bolączki – mówi Rafał Zaręba, Executive Chef w Akademii Inspiracji MAKRO.

Trzecie wyzwanie według eksperta MAKRO to odpowiednie dotarcie - z użyciem odpowiednich narzędzi - do kolejnych grup pokoleniowych, które stają się klientami restauracji.

Wracamy do korzeni po smaki dziecińska i produkty regionalne

Rafał Zaręba w raporcie ''Polska na Talerzu 2023'' podkreśla też, że coraz częściej restauracyjni goście sięgają po produkty sezonowe i lokalne, które nie tylko pobudzają nostalgiczne wspomnienia, ale również wpływają na smak serwowanych dań. Zdaniem eksperta, trend przyszedł do nas ze Skandynawii.

- Myślę, że wynika on z potrzeb współczesnego świata. Korzystanie ze świeżych artykułów zmniejsza zużycie prądu i stosowanie czynników chłodzących oraz ogranicza transport, co jest zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Uważam, że w Polsce zbyt późno zaczęliśmy wprowadzać produkty lokalne. Widzę jednak, że w restauracjach coraz częściej pojawiają się produkty lokalne i goście są temu przychylni - mówi Rafał Zaręba, Executive Chef w Akademii Inspiracji MAKRO. 

Pełna rozmowa z Rafałem Zarębą dostępna jest w raporcie ''Polska na Talerzu 2023''. Można go pobrać bezpłatnie klikając na link https://gazetki.makro.pl/polska-na-talerzu-2023/page/1

Z aktualnego raportu wynika, że kuchnia polska wciąż zajmuje pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych wśród klientów restauracji kuchni, a o kolejne punkty procentowe wzrosła popularność kuchni włoskiej. Co ciekawe, w 2023 r. szybciej niż w 2022 r. rośnie popularność dań wegetariańskich, wegańskich, azjatyckich i śródziemnomorskich. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

Partner serwisu