Tłuszcze są wszechobecne w gastronomii. O tym, jak dobrać odpowiedni separator tłuszczu i na czym polega jego działanie, opowiada Paweł Krop, Manadżer Rynku Przemysł Spożywczy i HoReCa ACO.
Jak tłumaczy Paweł Krop, Manadżer Rynku Przemysł Spożywczy i HoReCa ACO, tłuszcze są obecne wszędzie w restauracjach, hotelach oraz w całej, szeroko pojętej gastronomii. O montażu separatora tłuszczu decyduje z reguły instalator bądź projektant, branżysta sanitarny. Konieczność takiej instalacji może również wskazać rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych.
– W naszym przypadku jesteśmy również firmą doradczą, inżynieryjną, która wspiera projektantów i lokale gastronomiczne w tym, żeby konkretny separator zastosować – dodaje Manadżer Rynku Przemysł Spożywczy i HoReCa ACO.
Separator tłuszczu możemy zainstalować zarówna na początku, jak i po wykonaniu lokalu. Musimy jednak spełnić wymagania m.in. co do wysokości czy minimalnego przepływu.
– Najlepiej zastosować separator od samego początku, czyli na etapie projektowania – radzi Paweł Krop.
Separator tłuszczu dobiera się w zależności od ilości wydawanych posiłków lub liczby urządzeń technologicznych wymagających odprowadzania wody do kanalizacji.
Jak tłumaczy Paweł Krop, najmniejszy z separatorów firmy – ACO Grease Capture – działa na zasadzie biernego separowania tłuszczu.
– Ekstrahowane tłuszcze są separowane przez urządzenie. Jesteśmy w stanie wyseparować tłuszcz, zebrać go do pojemnika, zabezpieczyć wszystkie kanały i rury przed złogami tłuszczu i organicznymi resztkami pożywienia. Urządzenie jest proste w obsłudze. Wymaga jedynie 5 minut codziennej konserwacji. Nie posiada żadnych części mechanicznych – wymienia ekspert ACO.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.