×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Thermomix w gastronomii. Na czym polega fenomen?
Angelika Borysiak - wyjaśnia na czym polega ewenement Thermomiksa?/fot. materiały prasowe/fot. materiały prasowe

Thermomix w gastronomii. Na czym polega fenomen?

Autor: Magdalena Brzózka Data: 02 lutego 2023 12:06

Thermomix to już nie tylko produkt. Dzisiaj to swoiste zjawisko społeczne. Na czym polega tajemnica sukcesu tego robota i czy jest on popularny w gastronomii?

Jedni go kochają, marzą by go mieć, kochać i traktować jak członka rodziny. Inni -nienawidzą - choć nie znają, nie używali, nie mają, ale po prostu są przeciwni - bo za drogi, szpanerski i zbędny... Już wiecie o czym mowa? 

Czym jest Thermomix?

- Ostatnio przeczytałam, że Thermomix to nie jest produkt, ale religia z oddaną mu rzeszą fanatyków. Na pewno jest to zjawisko społeczne, które jako socjolog z zaciekawieniem obserwuję – w sieci pod każdym wpisem na jego temat znajdziemy tyle samo entuzjastów co hejterów. Jednym Thermomix zmienił życie, inni pukają się w czoło... dlaczego robot kuchenny budzi aż tak skrajne emocje? - zastanawia się Angelika Borysiak.

- Prawdą jest, że kupując Thermomiksa kupujemy też pewien styl życia. Chcesz oszczędzać czas i pieniądze, jeść zdrowo? Thermomix Ci w tym pomoże. Ugotuje, skarmelizuje, zmieli, zmiksuje, ubije czy rozdrobni. Zastąpi sous-vide, maszynę do lodów, parowar, urządzenie do chleba, jogurtownicę, młynek do kawy, blender, szatkownicę, wagę… i wiele innych urządzeń - dodaje.
Dzięki Magdzie Gessler ludzie zaczęli edukować się w kuchni i poznali tajniki gotowania, ale to dzięki Thermomiksowi je polubili.

- Zaczęli gotować więcej i przyrządzać potrawy, których wcześniej nie znali, lub których nie chciało im się robić jak np. domowy chleb. Teraz obiad może zrobić partner, który ma przysłowiowe “dwie lewe ręce” i tym samym odciążyć druga stronę, a proste potrawy przyrządzi nawet dziecko. Zresztą dla najmłodszych takie gotowanie jest dużo bezpieczniejsze. A potrawy? Powtarzalne jak w McDonald’s. Zawsze dobre, bez wielkiego bałaganu i góry garów do zmywania - zapewnia.

Thermomix - dla kogo?

W sieci słychać, że to urządzenie jest dla tych, co nie umieją gotować.

- No niezupełnie. Bo można kochać gotowanie, a jednocześnie mieć pomocnika. Bo kto lubi wyrabiać ciasto drożdżowe? No dobra, znam jedną osobę, która twierdzi, że ją to relaksuje. JEDNĄ. Tak samo ubijanie piany, mielenie cukru, zrobienie bułki tartej, panierki z ciecierzycy czy idealnie przetartych zup-kremów - mówi Angelika Borysiak..

- Zauważyłam, że hejtują najczęściej Ci, którzy nigdy nie używali Thermomixa lub po prostu ich na niego nie stać. Nie rozumiem takiego zachowania, bo to trochę jak w tym memie Andrzej Rysuje: “... Jak nie tolerujesz laktozy to nie pijesz mleka, a nie biegasz po mieście krzycząc ***** krowy”. Widzę tu też analogię do Apple – osoby, które kupują Iphona też są hejtowane, oczywiście tylko przez tych z konkurencyjnymi i tańszymi systemami operacyjnymi. Mam Iphona. Czy kupuje go dla znaczka nadgryzionego jabłka? Nie. Czy jestem skłonna zapłacić więcej za stabilny system? Zdecydowanie tak - przyznaje. 

Thermomix w gastronomii

Czy szefowie kuchni używają Thermomix czy stawiają na konwencjonalne metody przyrządzania potraw w lokalach?

- W warunkach domowych, kiedy rozdrabniamy owoce 2 razy w tygodniu, wystarczy  nam zwykły blender z supermarketu. I on może nam służyć latami. Ale ciężkie warunki gastronomiczne i praca ciągła szybko weryfikują jakość sprzętu. I tu Thermomix daje radę. O jakich konwencjonalnych metodach gotowania mówimy? W gastronomii kucharze mają całą armię sprzętu: piece konwekcyjno-parowe z zaawansowaną techniką, cyrkulatory sous-vide czy inteligentne zmywarki. W większości restauracji stoi Thermomix, czasami nawet dwa – jeden na barze, a drugi w kuchni. Jednak szefowie używają go inaczej niż my w domach, nie korzystają z Cookidoo, ale z trybów manualnych. Do czego? Do olejów smakowych, zup kremów, kruszonki, pesto, czy kremów cukierniczych takich jak patissiere, catalonia, anglaise. Thermomix jest niezastąpiony przy robieniu pudrów i puree (funkcja podgrzewania razem z mikserem umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej konsystencji nawet przy niedogotowanych warzywach!) - dodaje Angelika Borysiak.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

Partner serwisu