×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Ważne zmiany w wystawianiu faktur. Przepisy już obowiązują
Zmiany w wystawianiu faktur od 1 września; fot. shutterstock.com

Ważne zmiany w wystawianiu faktur. Przepisy już obowiązują

Autor: PP / PAP / wnp.pl Opublikowano: 02 września 2023 12:33

1 września w Krajowym Systemie e-Faktur zaczęła obowiązywać druga struktura e-Faktury. Będzie ona obowiązywać do momentu docelowego wdrożenia KSeF. Na czym polegają zmiany?

 

Krajowy System e-Faktur jest obowiązkowy

Krajowy System e-Faktur stał się obowiązkową metodą wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami. Najpierw, od 1 czerwca 2024 r., ten obowiązek obejmie duże firmy, a od 1 stycznia 2025 r. także małe i średnie. Obecnie KSeF jest systemem dobrowolnym i korzystają z niego firmy, które w ten sposób chcą się przygotować do wprowadzenia obowiązku fakturowania przez KSeF.

Z danych przedstawionych przez MF wynika, że od 1 stycznia 2022 r. do 8 sierpnia 2023 r. na środowisku produkcyjnym KSeF wystawiono blisko 67 tys. e-faktur, a 957 podmiotów wystawia cyklicznie e-faktury w tym systemie.

Od 1 września druga wersja struktury e-Faktury

1 września 2023 r. zaczęła obowiązywać druga wersja struktury e-Faktury, która będzie niezmienna aż do okresu wdrożenia docelowego rozwiązania. "Zasadniczo duża część przedsiębiorców czekała z integracją z KSeF do momentu udostępnienia zapowiadanej drugiej wersji struktury" - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

"W czwartym kwartale 2023 r. planujemy udostępnienie dokumentacji technicznej do pozostałych funkcjonalności, a w szczególności do trybu awaryjnego. Planujemy również udostępnienie aplikacji mobilnej KSeF umożliwiającej wystawianie oraz dostęp do e-faktur" - podało MF. 

Wystawianie faktur zaliczkowych od 1 września

Od 1 września 2023 roku doszło do ważnej zmiany w kwestii wystawiania faktur zaliczkowych. Wedle nowych przepisów podatnik nie będzie musiał wystawiać faktury zaliczkowej, jeśli całą lub częściową zapłatę dostał w tym samym miesiącu, w którym zrealizował czynności, jakie były objęte zaliczką.

Co jednak ważne, ta zasada nie będzie obowiązywała w stosunku do szczególnych terminów wystawiania faktur, które są uregulowane przez art. 106i Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

W przypadku wystawiania tylko faktury końcowej będzie musiała się w niej znaleźć data otrzymania zapłaty - jeśli jest ona znana i różni się od daty samego wystawienia faktury.

Numeracja faktur wystawianych w KSeF

Jeśli faktura zaliczkowa jest wystawiania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), od 1 września 2023 roku zmieniły się zasady numeracji faktur. W przypadku wystawienia faktury zaliczkowej w KSeF ma ona numer, który identyfikuje ją w tym systemie. I właśnie ten numer będzie musiał się znaleźć w fakturze końcowej. 

Faktury korygujące. Ważne zmiany od 1 września

1 września br. weszły w życie zmiany dotyczące faktur korygujących. Faktura korygująca jest wystawiana wtedy, gdy pierwotna faktura zawiera jakikolwiek błąd. Jeśli natomiast faktura, którą przedsiębiorca chce skorygować, została wystawiona już w Krajowym Systemie e-Faktur, należy pamiętać o tym, że faktura korygująca musi zawierać numer korygowanej faktury.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

Partner serwisu