×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wina halal. Czy w Polsce jest rynek na takie produkty? Tak, i to nie tylko w Zakopanem
Zwiększa się popularność win halal w Polsce. Zamawiają je nie tylko turyści z krajów arabskich. Fot. Shutterstock

Wina halal. Czy w Polsce jest rynek na takie produkty? Tak, i to nie tylko w Zakopanem

Autor: Katarzyna Gubała Opublikowano: 01 września 2023 08:00

Rynek na wino halal to głównie restauracje z Krakowa i Zakopanego, gdzie jest bardzo dużo klientów z krajów arabskich oraz wyznawców islamu z innych krajów. - Ci goście szukają takich produktów, zależy im na certyfikacie halal - mówi horectrends.pl Bartosz Mirski, ekspert rynku napojów bezalkoholowych.

Horecatrends: Mięso halal to określenie jest nam nieobce, ale wina halal – to budzi zaskoczenie!

Bartosz Mirski, ekspert rynku napojów bezalkoholowych, współwłaściciel marki bezalkohoLOVE: Faktycznie halal najczęściej kojarzymy z mięsem, ale to pojęcie jest o wiele szersze. Dotyczy nie tylko mięsa, nie tylko produktów spożywczych. W świecie wina bezalkoholowego - wino z certyfikatem halal nie powinno dziwić, bo winnice coraz częściej zabiegają o podniesienie prestiżu. Często można spotkać wina z certyfikatem BIO i żeby go uzyskać muszą być spełnione pewne wymogi narzucone przez odpowiednie organizacje. Tu jest podobnie. Muzułmanie mają swoje wytyczne i nie dotyczą one tylko i wyłącznie mięsa - może nam się tak wydaje, bo słyszeliśmy o rytualnym uboju wybranych zwierząt. Nasza firma specjalizuje się w produktach bezalkoholowych. W ofercie mamy ponad 150 produktów importowanych głównie z Europy. Są to produkty, które są odpowiednikami mocnych alkoholi: bezalkoholowe whisky czy gin oraz wina, wina musujące oraz wina z certyfikatem halal. Współpracujemy głównie restauracjami z Krakowa i Zakopanego, gdzie jest bardzo dużo klientów z krajów arabskich oraz wyznawców islamu z innych krajów - oni szukają takich produktów, zależy im na certyfikacie halal.

Czy zapotrzebowanie na wina halal dotyczy głównie Zakopanego i Krakowa, czy w są też zapytania z innych części Polski?

Wina halal możemy dostarczyć w dowolne miejsce na terenie całej Polski. Zamówienia pochodzą głównie z większych miast: wspomniane Kraków i Zakopane, bo w tym regionie nasza firma ma siedzibę, ale też Poznań, Wrocław, Gdańsk i Warszawa - w stolicy to zainteresowanie wydaje się zwiększać, a wiąże się to z pewnością z tym, że tam grupa turystów, a więc i gości gastronomii jest bardzo różnorodna. Moim zdaniem warto, by restauracje obserwowały jakie potrzeby mają ich goście i reagowały na nie.

Czy wina halal to pełny wybór win: białe, różowe, czerwone? Czy w związku z tym, że mają certyfikat halal są droższe?

Wina z certyfikatem halal to wina po dealkoholizacji, czyli pierwotnie były to wina procentowe, a wskutek zastosowania różnych metod - poprzez odparowanie, odwirowanie czy osmozę - zostały pozbawione alkoholu. Te wina zachowują wszystkie właściwości wina - są zdrowe, ale mają dużo mniej kalorii - ok. 50-60 proc. mniej niż standardowe wino. Walory smakowe są zachowane - łatwiej to uzyskać przy jasnych winach: białych, różowych czy winach musujących. Takie wina mogą być droższe, ale naprawdę nieznacznie.

Wiele się mówi o trendzie NoLo, no alkohol, 0% - różne są nazwy. Czy faktycznie obserwuje wzrost zainteresowania napojami, które mają swoje alkoholowe rdzenie, ale teraz restauracje i ich goście poszukują ich w wersji bezalkoholowej? Czy nie są to puste deklaracje?

Najlepszą odpowiedzią będzie cofnięcie się pamięcią o 10 lat i przypomnienie sobie początków piwa bezalkoholowego na rynku. Wiele osób śmiało się z tego produktu, a teraz nie ma browaru, które nie miałby go w swojej ofercie, a niemal wszystkie restauracje mają je w swoich menu. Wróćmy też do pytania, czy restauracja powinna dopasowywać ofertę do swoich gości. Jeżeli mamy przy stoliku czterech gości, a wśród nich znajduje się chociażby jeden kierowca, osoba opiekująca się dzieckiem czy osoba w trakcie pracy - to nie mamy oferty dla 25% gości przy tym stoliku. Te osoby będą musiały zamówić wodę czy napój gazowany, zamiast cocktailu bezalkoholowego czy np. bezalkoholowego wina musującego. Tak, jest taki trend, a zapotrzebowanie na produkty bezalkoholowe rośnie. Restauracja nie musi mieć pełnej palety bezalkoholowych odpowiedników, ale tak jak powinna mieć chociaż jedno bezalkoholowe piwo - warto, by wprowadziła bezalkoholowe wino.

Dziękuję za rozmowę.

Halal - co oznacza ten termin dla wyznawców islamu?

Termin halal jest ściśle związany z islamem - religią, która jest druga na świecie pod względem liczby wyznawców. ''W najogólniejszym tłumaczeniu pojęcie oznacza sferę rzeczy i czynów dozwolonych. Wbrew obiegowej opinii słowo halal nie dotyczy wyłącznie produktów branży spożywczej, w tym szczególnie mięsnej, a całego rozbudowanego systemu zasad prawno-moralnych. W odniesieniu do kultury i religii termin można próbować przetłumaczyć jako legalny, akceptowany lub bezgrzeszny'' - czytamy w serwisie trade.gov.pl należącym do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Skąd pochodzą konsumenci produktów halal?

Popularność produktów halal nie kończy się na krajach arabskich. Odbiorcy produktów z certyfikatem halal znajdują się w każdym państwie, w którym funkcjonują wyznawcy islamu. W Europie będą to m.in. Francja, Szwecja czy Belgia. W Azji – państwa, takie jak Indonezja, Malezja, Indie czy Chiny. Liczne społeczności islamskie znajdują się również na kontynencie afrykańskim oraz w Ameryce Północnej.

Do najpopularniejszych produktów certyfikowanych należą:

  • mięso (pozyskane z uboju rytualnego),
  • produkty spożywcze,
  • leki,
  • produkty chemiczne,
  • kosmetyki.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

Partner serwisu