×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Zerowy VAT na żywność do końca 2023 r. Co na to HoReCa?
Zerowa stawka VAT na żywność ma obowiązywać do końca 2023 r.; fot. unsplash.com

Zerowy VAT na żywność do końca 2023 r. Co na to HoReCa?

Autor: Paulina Piwowarek Data: 22 marca 2023 15:44

Jak wynika z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 r. - zerowa stawka VAT na żywność będzie obowiązywała do końca tego roku. Minister i wiceminister finansów przyznają w mediach, że to "prawdopodobne".

Według obecnych przepisów, zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje przez pierwszą połowę 2023 r.

Przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność

Tymczasem - jak wynika z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 r. - zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe będzie obowiązywała do końca 2023 roku.

"Stopa inflacji została w pewnym stopniu ograniczona, dzięki działaniom antyinflacyjnym wprowadzonym przez rząd. W odpowiedzi na rosnącą inflację wprowadzono zestaw działań mających na celu złagodzenie negatywnego wpływu rosnących cen na gospodarstw domowych (tzw. tarcze antyinflacyjne 1.0 i 2.0). Opierały się one na dwóch instrumentach: obniżeniu podatków, w tym podatku od towarów i usług (VAT), akcyzy i niektórych innych podatków od energii, paliwa i artykułów spożywczych, oraz bezpośredniej, jednorazowej pomocy z budżetu państwa dla gospodarstw domowych o niższych dochodach" - napisano w prospekcie.

Jak dodano, "Część środków wdrożonych w ramach tarcz antyinflacyjnych wygasła z końcem 2022 r., ale zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe została przedłużona do końca 2023 roku".

VAT 0% na żywność - do kiedy będzie obowiązywał?

Przedstawiciele resortu finansów nie potwierdzają tego "przecieku" z MF, ale mówią o "prawdopodobnym" przedłużeniu.

- Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe będzie obowiązywała prawdopodobnie do końca 2023 roku. Będziemy tę sytuację monitorować. Zdecydowaliśmy, że do połowy roku jest to zapewnione, natomiast zobaczymy jak będzie zachowywała się inflacja i wtedy będziemy podejmować decyzję, tak jak to było ogłoszone przez rzecznika rządu, w kwietniu" - powiedziała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska w Radiu Zet.

"Nie ma pewności, ale jest to (przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność do końca 2023 r. - PAP) prawdopodobne" - dodała.
 
Z kolei wiceminister finansów Artur Soboń poinformował w programie Tłit WP, że "nie jest to przesądzone, ale jest to więcej niż prawdopodobne".

VAT 0% na żywność w gastronomii

Obniżenie stawki VAT z 5% do 0% dotyczy towarów spożywczych wymienionych w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy (np. mięso, owoce, warzywa, orzechy, tłuszcze i oleje, pieczywo). Należy jednak pamiętać o tym, że § 8 ust. 1 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 wprost wskazuje dalej, że stawka 0% VAT dotyczy towarów spożywczych "innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56)".

Jak tłumaczył nam niedawno Marek Przybylski, doradca podatkowy, radca prawny, menedżer w MDDP, oznacza to przykładowo, że kawiarnia kupując w hurtowni sok pomarańczowy i mleko do kawy otrzyma fakturę z 0% VAT, jednak sprzedając klientom sok pomarańczowy i kawę z mlekiem zastosuje odpowiednio stawkę 8% VAT dla soku pomarańczowego i 23% VAT dla kawy z mlekiem.

VAT na żywność - zagrożenie dla gastronomii

- Największym zagrożeniem dla naszej działalności była i jest zmiana w stawkach VAT na żywność i zerowy VAT. To pogrąża całą branżę gastronomiczną w Polsce – mówił nam w styczniu, Michał Rybicki, założyciel lodziarni Lody Bałtyckie z Jastarni.

Tłumaczy, że lody w lokalach opodatkowane są 8-proc. stawką. Tego nie można sobie odliczyć, ponieważ półprodukty - zgodnie z założeniami Tarczy Antyinflacyjnej - kupowane są z VAT-em 0 procent.

- To zabija naszą branżę – cierpią nie tylko lodziarnie, ale także pizzerie, restauracje, kawiarnie – dodaje.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

Partner serwisu