×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Zerowy VAT na żywność przedłużony na 2024 r.? Głos zabrał premier Morawiecki
Zerowa stawka VAT na żywność a gastronomia; fot. unsplash.com

Zerowy VAT na żywność przedłużony na 2024 r.? Głos zabrał premier Morawiecki

Autor: oprac. PP / PAP Data: 06 maja 2023 12:33 | Aktualizacja: 06 maja 2023 15:54

Zerowa stawka VAT na żywność to bardzo poważna ulga, nie wykluczam, że przedłużymy ją na kolejny rok - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jednak dla sektora HoReCa to niekoniecznie dobra wiadomość.

Zerowy VAT na żywność - do kiedy?

Podczas wizyty w OSP Radzieje (woj. warmińsko-mazurskie) premier został zapytany, jaka jest możliwość przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność.

"Co oznacza obniżka VAT do zera z punktu widzenia budżetu? Popatrzmy na to w taki sposób: nagle z budżetu państwa znika ok. 10 mld zł. Dlaczego to robimy? Po to, aby o 10 mld zł wszyscy Polacy mniej zapłacili za codzienne zakupy" - podkreślił.

Premier: zerowa stawka VAT na żywność ma "ulżyć Polakom"

Szef rządu podkreślił, że zerowa stawka VAT na żywność ma "ulżyć Polakom w bardzo trudnym czasie inflacji".

"To jest bardzo poważna ulga. Nie wykluczam, że przedłużymy ją na kolejny rok, ale te decyzje zapadną w swoim czasie, jak będziemy mieli dokładną wiedzę dotyczącą wysokości inflacji na ten rok, ale również prognozowanej na kolejny rok" - poinformował.

Zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do 30 czerwca br. Już wcześniej mówiono, że z dużym prawdopodobieństwem zostanie przedłużona do końca 2023 roku.

VAT 0% na żywność - co to oznacza dla gastronomii?

Obniżenie stawki VAT z 5% do 0% dotyczy towarów spożywczych wymienionych w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy (np. mięso, owoce, warzywa, orzechy, tłuszcze i oleje, pieczywo). Należy jednak pamiętać o tym, że § 8 ust. 1 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 wprost wskazuje dalej, że stawka 0% VAT dotyczy towarów spożywczych "innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56)".

Jak tłumaczył nam niedawno Marek Przybylski, doradca podatkowy, radca prawny, menedżer w MDDP, oznacza to przykładowo, że kawiarnia kupując w hurtowni sok pomarańczowy i mleko do kawy otrzyma fakturę z 0% VAT, jednak sprzedając klientom sok pomarańczowy i kawę z mlekiem zastosuje odpowiednio stawkę 8% VAT dla soku pomarańczowego i 23% VAT dla kawy z mlekiem.

- Największym zagrożeniem dla naszej działalności była i jest zmiana w stawkach VAT na żywność i zerowy VAT. To pogrąża całą branżę gastronomiczną w Polsce – mówił nam w styczniu, Michał Rybicki, założyciel lodziarni Lody Bałtyckie z Jastarni.

Tłumaczył, że lody w lokalach opodatkowane są 8-proc. stawką. Tego nie można sobie odliczyć, ponieważ półprodukty - zgodnie z założeniami Tarczy Antyinflacyjnej - kupowane są z VAT-em 0 procent.

- To zabija naszą branżę – cierpią nie tylko lodziarnie, ale także pizzerie, restauracje, kawiarnie – dodał.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

Partner serwisu