×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
30-40 proc. imprez turystycznych odwołanych - to efekt wojny w Ukrainie
- Już odnotowujemy i w biurach turystycznych turystyki przyjazdowej, ale także w hotelach - wiele odwołanych rezerwacji - powiedział wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Fot. Hanna Bardo/PAP

30-40 proc. imprez turystycznych odwołanych - to efekt wojny w Ukrainie

Autor: PAP Data: 28 marca 2022 12:35 | Aktualizacja: 28 marca 2022 12:37

Skala odwołań imprez turystycznych na najbliższe miesiące jest szacowana na ok. 30-40 procent - podał wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Podkreślił, iż jest to efekt wojny w Ukrainie i potrzebna jest akcja informacyjna, że w Polsce jest bezpiecznie.

- Skala odwołań imprez turystycznych na najbliższe miesiące jest szacowana na ok. 30-40 procent - powiedział w poniedziałek (28 marca) w Radiu Kraków wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, pytany o sytuację w branży turystycznej.

Z jego informacji wynika, że na razie linie Jet2 zawiesiły loty do Krakowa z powodu bliskości działań wojennych.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

W ocenie Guta-Mostowego wśród negatywnych skutków wojny w Ukrainie jest postrzeganie Europy Środkowej jako terenu zagrożonego.

- Już odnotowujemy i w biurach turystycznych turystyki przyjazdowej, ale także w hotelach - wiele odwołanych rezerwacji. Bardzo ciężką sytuację ma sektor MICE (turystyka biznesowa-PAP), kongresy, konferencje, które są planowane na wiele miesięcy do przodu - już mamy konkretne odwoływania takich imprez - powiedział wiceminister.

Potrzebna akcja informacyjna o tym, że w Polsce jest bezpiecznie

Jak podkreślił, potrzebna jest akcja informacyjna o tym, że w Polsce jest bezpiecznie. Dodał, że ministerstwo z Polską Organizacją Turystyczną podejmuje działania mające informować, że w naszym kraju nie ma zagrożenia dla turystów - pomimo wojny za wschodnią granicą i przybywających do Polski uchodźców.

- W tej chwili nie ma innych barier, jeśli chodzi o turystykę zagraniczną, przyjazdową, tylko i wyłącznie niepewność związana z działaniami wojennymi, dlatego pokazywanie Polski, jako kraju bezpiecznego, gdzie można przejść się po krakowskim rynku bez żadnych konsekwencji, bez wpływu działań wojennych, czy napływu imigrantów do Polski, to jest w tej chwili fundamentalne i na tym będziemy opierać nasze działania - zaznaczył wiceminister.

Turystyka miejska ucierpiała najbardziej

Jak dodał, w okresie popandemicznym resort chce, wraz z Polską Organizacją Turystyczną, działać na rzecz turystyki miejskiej, kulturowej, ponieważ w ostatnich dwóch latach ona najbardziej ucierpiała.

Wiceminister zapowiedział, że fundamentalne jest, by w listopadzie w Krakowie bez przeszkód odbyło się spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Kongresów i Konferencji; stolica Małopolski stała się gospodarzem tego spotkania po wielu latach starań.

Gut-Mostowy zapytany o możliwości przesunięcia terminu organizacji igrzysk europejskich w Krakowie ocenił, że teraz nie ma takiej potrzeby.

- Na tę chwilę przygotowujemy się, środki są zapewnione (…), w piątek podpisywałem stosowne dokumenty na inwestycję dla Krakowa, Tarnowa, Krynicy i Zakopanego - powiedział. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz