Partnerzy portalu
475 tys. euro kary dla Booking.com za późne zgłoszenie wycieku danych Kara dla Booking.com; fot. shutterstock.com

475 tys. euro kary dla Booking.com za późne zgłoszenie wycieku danych

Autor: PAP Data: 31 marca 2021 17:19

Urząd Ochrony Danych Osobowych (AP) w Holandii podał na stronie internetowej, że nałożył 475 tys. euro kary na Booking.com. Powodem jest zbyt późne zgłoszenie przez największy portal rezerwacyjny w Europie kradzieży danych osobowych kilku tysięcy jego klientów.

W grudniu 2018 roku przestępcy pozyskali dane osobowe 4109 klientów serwisu. "Klienci Booking.com byli narażeni na kradzież" - mówi cytowana w komunikacie prasowym wiceprezes AP Monique Verdier.

Przestępcy udający, że są pracownikami hoteli, próbowali wyłudzić pieniądze od klientów firmy. "Było to bardzo wiarygodne, bo oszust dokładnie wiedział, kiedy był zarezerwowany pokój" - wyjaśnia Verdier.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

"Booking.com został powiadomiony o naruszeniu danych 13 stycznia 2019 roku, jednak zgłosił to AP dopiero 7 lutego. (Tymczasem) naruszenie danych należy zgłosić w ciągu 72 godzin" - informuje urząd.

"Naruszenie danych może się zdarzyć wszędzie, nawet przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Aby jednak zapobiec szkodom dla klientów i powtórzeniu się takiego naruszenia danych, należy zgłosić to na czas" - mówi wiceprezes AP.

"To bardzo ważne, przede wszystkim dla ofiar wycieku danych. Po takim zgłoszeniu AP może między innymi nakazać firmie natychmiastowe ostrzeżenie poszkodowanych klientów" - podkreśla Verdier.

Jak poinformowano PAP w amsterdamskiej siedzibie Booking.com, firma nie będzie wnosiła odwołania i akceptuje nałożoną karę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz