×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
60 proc. międzynarodowych operatorów hotelowych zainteresowanych Polską
60 proc. międzynarodowych operatorów hotelowych jest zainteresowanych Polską; fot. shutterstock

60 proc. międzynarodowych operatorów hotelowych zainteresowanych Polską

Autor: PAP Data: 01 lutego 2022 17:19

60 proc. międzynarodowych operatorów hotelowych jest zainteresowanych inwestowaniem w Polsce - wynika z raportu Hospitality Operator Beat IV kw. 2021 r. Obok Warszawy i Krakowa rośnie zainteresowanie Gdańskiem oraz Łodzią i Katowicami.

Z przeprowadzonego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield w grudniu 2021 r. badania wśród przedstawicieli ponad 30 największych międzynarodowych operatorów hotelowych do raportu "Hospitality Operator Beat Q4 2021" wynika, że 5 najbardziej atrakcyjnych rynków w regionie CEE to Praga, Warszawa, Budapeszt, Kraków i Bukareszt.

Polska na celowniku wielkich sieci

"W porównaniu do badania przeprowadzonego w 2020 r., rośnie popularność destynacji w pobliżu Bałtyku, takich jak: Gdańsk, Ryga i Tallin" - podali autorzy raportu.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Jak wskazali, Polska jest nadal głównym celem ekspansji dla większości operatorów działających w regionie CEE. Warszawa, Kraków, Wrocław i Gdańsk (Trójmiasto) znajdują się w pierwszej dziesiątce rynków postrzeganych jako najbardziej atrakcyjne i wyprzedzają kilka stolic regionu CEE, takich jak: Bratysława, Sofia czy Kijów.

Z badania wynika, że Warszawa, względem ubiegłorocznego badania, poprawiła swoją pozycję w rankingu i jest drugim najbardziej atrakcyjnym rynkiem w 2021 roku, po Pradze. "W sumie ponad 70 proc. operatorów jest zainteresowanych ekspansją w stolicy Polski. Około 67 proc. respondentów wyraziło również duże zainteresowanie ekspansją w Krakowie".

Badani operatorzy jako swoje rynki docelowe podawali również inne miasta regionalne w Polsce, w tym Poznań, Katowice, Zakopane, Lublin, Białystok i Łódź - czytamy.

Dodano, że znalazły się one w pierwszej dziesiątce najbardziej pożądanych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. "Pomimo niższej oceny niektórych miast regionalnych, szereg respondentów wyraziło zainteresowanie Łodzią i czeską Ostrawą. Inne wymieniane rynki to Katowice, czeskie Pilzno, rumuńskie: Konstanca i Jassy oraz ukraiński Dniepr i miejscowości wypoczynkowe" - podali.

Za badania wynika, że 60 proc. międzynarodowych operatorów hotelowych działających w regionie Europy Środkowo-Wschodniej lub zainteresowanych wejściem na ten rynek, wybrało przede wszystkim stolice tj.: Warszawę, Budapeszt, Pragę i Bukareszt.

Według autorów badania, Polska wydaje się być głównym celem ekspansji operatorów hotelowych, z czterema miastami w pierwszej dziesiątce, branych przez nich pod uwagę.

"Polska jest postrzegana przez dużych operatorów hoteli w całym regionie CEE jako najsilniejszy i najbardziej pożądany rynek" - ocenił Łukasz Bondyra z Cushman & Wakefield.

Wskazał, że wyniki za 2021 r. dają nadzieję na dalszą poprawę przychodów na jeden dostępny pokój (RevPAR), przy czym dane za cały rok nadal są znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii. "Wskaźnik RevPAR wzrósł o 40 proc. w porównaniu z 2020 r., ale mimo to jest niższy o 50 proc. względem 2019 r." - wyjaśnił.

Dodał, że warto zauważyć, że na niektórych rynkach takich jak Trójmiasto i Wrocław wyniki w miesiącach letnich przekroczyły wartości RevPAR za 2019 r. "To potwierdza, że jak tylko obowiązujące obostrzenia zostaną zniesione, hotele będą mogły powrócić na ścieżkę wzrostu" - ocenił.

Z badania wynika ponadto, że większość ankietowanych operatorów spodziewa się, że wszystkie rynki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej odbudują się do 2024 roku, choć oczekuje się, że ośrodki wypoczynkowe i miasta regionalne osiągną poziom wyników z 2019 roku wcześniej niż stolice.

77 proc. respondentów spodziewa się, że miejscowości wypoczynkowe osiągną poziom RevPAR sprzed pandemii do 2023 r., podobny termin dla miast regionalnych został podany przez 47 proc. ankietowanych - podano.

Cushman & Wakefield jest firmą doradczą w branży nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz