×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Badanie: w gastronomii i hotelarstwie spadek obrotów dotknął 70 proc. firm
65 proc. średnich i dużych firm z branż związanych z gastronomią i zakwaterowaniem przyznało, że doświadczyło negatywnych skutków pandemii. Fot. Shutterstock

Badanie: w gastronomii i hotelarstwie spadek obrotów dotknął 70 proc. firm

Autor: PAP Data: 06 grudnia 2021 11:30 | Aktualizacja: 06 grudnia 2021 11:31

W branżach związanych z gastronomią, zakwaterowaniem, handlem i usługami spadek obrotów dotknął 70 proc. firm.

W poniedziałek (6 grudnia) opublikowany został raport Badanie Bilans Kapitału Ludzkiego oparty na wynikach dwóch fal badań: z jesieni 2019 r., czyli sprzed pandemii oraz z jesieni 2020 r.

Przedsiębiorcy w padnemii pracowali dużej

Badanie dotyczyło m.in. sytuacji średnich i dużych firm.  W porównaniu z poprzednimi okresami wyraźnie wzrósł odsetek przedsiębiorców twierdzących, że na swoją działalność poświęcają więcej czasu niż przed rokiem. 

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

W badaniu odnotowano też radykalne pogorszenie dynamiki obrotów średnich i dużych firm. Z ponad 50 proc. do 30 proc. zmalał odsetek firm deklarujących utrzymanie obrotów na dotychczasowym poziomie, a znacząco wzrósł odsetek - z kilkunastu do prawie 50 proc. - firm, którym obroty spadły.

Spadek obrotów w hotelarstwie i gastronomii

 

W branżach związanych z handlem, zakwaterowaniem, gastronomią i usługami spadek obrotów deklarowało 70 proc. firm. W zdecydowanej większości spadki obrotów wiązane były z sytuacją epidemiczną.

W kolejnych 12 miesiącach spadku obrotów spodziewało się ponad 40 proc. firm, a wzrostu - 12 proc. (rok temu nastroje były odwrotne: spadku obrotów obawiało się 17 proc. firm, a na wzrosty liczyło ponad 30 proc.).

65 proc. średnich i dużych firm przyznało w badaniu, że doświadczyło negatywnych skutków pandemii. Najczęściej deklarowała to branża handlowa, hotelarska i gastronomiczna, w dalszej kolejności przemysł i górnictwo. W najmniejszym stopniu negatywnych skutków pandemii doświadczyło budownictwo i transport.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz