×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Bon turystyczny. Do kiedy jest ważny?
Bon turystyczny - Polacy mogą skorzystać z tego programu do końca września 2022 r./fot. shutterstock

Bon turystyczny. Do kiedy jest ważny?

Autor: PAP Data: 29 stycznia 2022 16:50

Z początkowych założeń bon turystyczny miał być wykorzystany do końca marca 2022 r. Jednak jak informuje ZUS, termin płatności za imprezy turystyczne i usługi hotelarskie został przedłużony o pół roku - do końca września.

Bon turystyczny miał być wykorzystany do końca marca 2022 r. Jednak termin został przedłużony o pół roku - do końca września. W całej Polsce rodzice i opiekunowie mają do dyspozycji ponad 4 mln 327 tys. bonów.

Bon turystyczny - jak Polacy korzystają z programu 

Mieszkańcom województwa opolskiego przypadło ok. 96 tys. bonów turystycznych, z czego aktywowano ponad 70 tysięcy o łącznej wartości 61 milionów złotych. Z tej puli na opłacenie różnego rodzaju usług wykorzystano bony o wartości 43,6 mln złotych. Do dyspozycji beneficjentów programu w regionie jest jeszcze 56,6 tys. bonów turystycznych, tych aktywowanych, nieaktywowanych oraz wykorzystanych częściowo.

"Dla mieszkańców województwa opolskiego okazją do sięgnięcia po bon turystyczny jako środek płatności mogą być najbliższe dwa tygodnie czyli w trakcie ferii szkolnych. Dotąd w pełni wykorzystali jedynie 39 tysięcy bonów. Ciągle nie ruszonych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest około 25 tysięcy bonów o wartości ponad 18 milionów złotych" - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

W województwie opolskim do programu Polski Bon Turystyczny przystąpiło 303 operatorów turystycznych. W 223 z nich rodzice rozliczyli się bezgotówkowo w formie bonu, a wartość transakcji dla podmiotów turystycznych w regionie sięgnęła 17,4 mln zł. U opolskich przedsiębiorców z branży turystycznej zrealizowano ponad 26,6 tysięcy bonów. W Polsce płatność bonem honoruje już przeszło 29,9 tys. świadczących głównie usługi hotelarskie i organizujących imprezy turystyczne. Wartość tych transakcji przekroczyła 2 miliardy 40 milionów zł.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem - feriami czy wakacjami.

Co istotne - bonu nie można wymienić na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Świadczenie w formie elektronicznego bonu jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon o wartości 500 zł. Świadczenie przysługuje niezależnie od poziomu przychodów rodziców czy opiekunów.

Podmioty turystyczne, które spełniają kryteria, by przystąpić od programu Polskiego Bonu Turystycznego mogą to zrobić w każdym momencie. Przedsiębiorca może zrezygnować z udziału w tym przedsięwzięciu. Rodzice przed wyjazdem i zamiarem korzystania z usług konkretnego podmiotu powinni sprawdzić czy uwzględnia on płatność w formie bonu. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz