Partnerzy portalu
Bon turystyczny - Polacy wykorzystali 15 proc. środków Polacy nie garną się po bon turystyczny. Wykorzystano 15 proc. środków/ fot. unsplash.com

Bon turystyczny - Polacy wykorzystali 15 proc. środków

Autor: www.propertynews.pl Data: 25 czerwca 2021 15:31

Polacy wydali dotąd ponad pół mld zł w formie bonu turystycznego. To niewielki procent przeznaczonej na wsparcie branży turystycznej sumy.

  • Polacy wydali dotd 519 mln zł w formie bonu turystycznego. To zaledwie 15 proc. z przysługujących im, zadeklarowanych przez rząd ok. 3,5 mld zł.
  • Minęła już ponad połowa okresu, w którym można skorzystać z bonu – będzie to możliwe do 31 marca 2022 r.
  • W dostępnej puli środków pozostaje jeszcze blisko 3 mld zł. Branża turystyczna zachęca do korzystania z tej formy płatności.

Bon Turystyczny został uruchomiony w sierpniu 2020 roku. Jego podstawowym celem było wsparcie finansowe polskich rodzin oraz podniesienie krajowej branży turystycznej z kryzysu wywołanego pandemią. W założeniu bon to rozwiązanie długofalowe – korzystanie z niego jest możliwe na przestrzeni aż 19 miesięcy, zaś jego termin “ważności” wyznaczono dopiero na 31 marca 2022 roku.

Bon turystyczny - jak z niego skorzystać

Eksperci portalu Travelist postanowili przyjrzeć się bliżej sytuacji na rynku turystycznym i dowiedzieć się, w jakim stopniu Polacy wykorzystują przygotowane przez rząd rozwiązanie. Jak wynika z danych ZUS, do 18 czerwca 2021 roku Polacy zrealizowali 795 tys. płatności bonami na łączną kwotę 519 mln zł. Choć sama kwota może wydawać się duża, stanowi zaledwie 32 proc. z całej puli aktywowanych do tej pory bonów (1,6 mld zł).

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

– Wpływ na taki wynik miały przede wszystkim przedłużające się restrykcje – otwarcie hoteli i obiekt w noclegowych było bowiem kilkukrotnie opóźniane i ostatecznie nastąpiło dopiero 8 maja tego roku. Wpływ na decyzje zakupowe miała też pogoda – deszczowa i pochmurna wiosna nie sprzyjała wakacyjnym planom, a pierwsze naprawdę słoneczne dni nadeszły dopiero niedawno, na przełomie maja i czerwca – informują specjaliści z Travelist.

Szczyt zainteresowania bonem turystycznym nastąpił zaraz po wprowadzeniu tego rozwiązania w sierpniu 2020 roku. W tamtym czasie aż 37 proc. transakcji w systemie rezerwacyjnym było w całości lub częściowo opłacane z wykorzystaniem bonu. Po wakacjach zainteresowanie stopniowo spadało aż do poziomu ok. 10 proc. w listopadzie i grudniu. Właściciele hoteli spodziewają się jednak szybkiego wzrostu liczby płatności bonem w najbliższych miesiącach – przed nami przecież sezon wakacyjny, najgorętszy zarówno pod względem temperatury, jak i ruchu turystycznego.

Więcej czytaj na www.propertynews.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz