Partnerzy portalu
Branża hotelarska - co może zrobić dla środowiska? fot. shutterstock

Branża hotelarska - co może zrobić dla środowiska?

Autor: www.propertydesign.pl Data: 10 lipca 2019 13:14

Dbałość o środowisko naturalne i przyszłość Ziemi nie mogą ograniczać się jedynie do segregacji odpadów. Ideą zrównoważonego rozwoju jest podjęcie całego spektrum działań ukierunkowanych na zaspokajanie codziennych potrzeb w taki sposób, aby przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się życiem na ziemi. Jak ekologiczne rozwiązania wprowadzane są w branży hotelarskiej, gdzie ciągły balans pomiędzy elegancją, wysokim poziomem komfortu, a innowacyjnością i dbałością o środowisko naturalne jest nie lada wyzwaniem.

Żeby sprostać najwyższym światowym standardom, konieczna jest wizja łącząca znajomość ciągle zmieniających się trendów. Jednak tylko nieliczni inwestorzy potrafią wcielić w życie te niemal utopijne projekty.

Także branża hotelarska oraz inwestycje premium podlegają ciągłym zmianom, których celem jest ochrona stale ocieplającego się klimatu i postępującej degradacji środowiska naturalnego. Z każdym rokiem przybywa inwestycji wdrażających doktrynę zrównoważonego rozwoju, a zasób skutecznych rozwiązań nieprzerwanie się rozszerza. Obecnie większość takich obiektów w Polsce znajduje się w dużych ośrodkach miejskich, co bardzo pozytywnie wpływa zarówno na ich wizerunek jak i estetykę.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Przykładem inwestorów wdrażających politykę zrównoważonego rozwoju jest funkcjonujący od ponad 15 lat na polskim rynku Angel Poland Group, czy działający na w branży mieszkaniowej - APM Development.

W celu realizacji założeń zrównoważonego rozwoju konieczne jest jednoznaczne zidentyfikowanie szkodliwych dla środowiska czynników, a następnie dobór odpowiednich narzędzi do ich eliminowania. Ogół działań powinna charakteryzować zaplanowana strategia, wielopłaszczyznowość oraz profilaktyka w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż likwidować skutki”. Poniżej znaleźć możemy przykłady trendów obowiązujących w najnowszych inwestycjach hotelarskich i budowlanych:

Ule - pasieki na dachu pomagają ratować pszczoły, których populacja zaczęła w ostatnich latach drastycznie spadać. Jest to niezwykle istotny problem, ponieważ od pracy pszczół zależy około ¾ produkcji żywności jaką spożywa człowiek. Los istnienia wielu gatunków roślin i zwierząt jest uzależniony od ich kondycji, a zgodnie z wynikami niezliczonych badań - również nasz. Taka forma koegzystencji jest doskonałym przejawem walki z tym alarmującym problemem. Dzięki niej wzrasta także prestiż obiektu. W krakowskim Angel Stradom na dachach będą znajdowały się Ule, w których pszczoły produkować będą miód na potrzeby wewnętrznego użytku. Obecnie takie rozwiązanie jest zastosowane w innym krakowskim hotelu - Dom Erazma.

Elektryczne pojazdy - Obecnie dominującym trendem w logistyce i motoryzacji jest napęd elektryczny. Niesie to za sobą potrzebę rozwoju odpowiedniej infrastruktury i zaplecza. Stacja ładowania pojazdów powinna stanowić integralny element wszystkich nowo powstających obiektów. Tego typu stacje znajdują się np. w Galerii Krakowskiej, a w prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych takich jak nowo budowany Angel Stradom w Krakowie, stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajdują się już przy indywidualnych miejscach postojowych lokatorów.

Więcej czytaj na www.propertydesign.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

 • Z tymi pszczołami to kapitalny pomysł!

  BarryBee
 • W gruncie rzeczy wiele z tych rozwiązań jest naprawdę prostych, a jak skutecznych!

  czerwony_mlotek
 • ekolog

  Po przeczytaniu tego artykułu każdy powinien zadać sobie pytanie – A co ja mogę zrobić dla naszego środowiska??
 • I proszę... sprawy związane z ekologią „wkraczają pod strzechy”. To naprawdę bardzo dobry sygnał dla wszystkich, że duzi deweloperzy z segmentu premium oraz branża hotelarska dbają o nasze środowisko.

  uzytkowiczka
 • Często zapominamy skąd się bierze pożywienie... ono się nie bierze ze sklepów, a z pól i sadów. Jednak, aby tam wyrosło niezbędne są pracowite pszczółki, które o wszystko zadbają. Tak trzymać!

  joyce
 • I to są dobre wiadomości. Rozwiązania EKO są dla każdego!

  mario1986