Dbałość o środowisko naturalne i przyszłość Ziemi nie mogą ograniczać się jedynie do segregacji odpadów. Ideą zrównoważonego rozwoju jest podjęcie całego spektrum działań ukierunkowanych na zaspokajanie codziennych potrzeb w taki sposób, aby przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się życiem na ziemi. Jak ekologiczne rozwiązania wprowadzane są w branży hotelarskiej, gdzie ciągły balans pomiędzy elegancją, wysokim poziomem komfortu, a innowacyjnością i dbałością o środowisko naturalne jest nie lada wyzwaniem.
Żeby sprostać najwyższym światowym standardom, konieczna jest wizja łącząca znajomość ciągle zmieniających się trendów. Jednak tylko nieliczni inwestorzy potrafią wcielić w życie te niemal utopijne projekty.
Także branża hotelarska oraz inwestycje premium podlegają ciągłym zmianom, których celem jest ochrona stale ocieplającego się klimatu i postępującej degradacji środowiska naturalnego. Z każdym rokiem przybywa inwestycji wdrażających doktrynę zrównoważonego rozwoju, a zasób skutecznych rozwiązań nieprzerwanie się rozszerza. Obecnie większość takich obiektów w Polsce znajduje się w dużych ośrodkach miejskich, co bardzo pozytywnie wpływa zarówno na ich wizerunek jak i estetykę.
Przykładem inwestorów wdrażających politykę zrównoważonego rozwoju jest funkcjonujący od ponad 15 lat na polskim rynku Angel Poland Group, czy działający na w branży mieszkaniowej - APM Development.
W celu realizacji założeń zrównoważonego rozwoju konieczne jest jednoznaczne zidentyfikowanie szkodliwych dla środowiska czynników, a następnie dobór odpowiednich narzędzi do ich eliminowania. Ogół działań powinna charakteryzować zaplanowana strategia, wielopłaszczyznowość oraz profilaktyka w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż likwidować skutki”. Poniżej znaleźć możemy przykłady trendów obowiązujących w najnowszych inwestycjach hotelarskich i budowlanych:
Ule - pasieki na dachu pomagają ratować pszczoły, których populacja zaczęła w ostatnich latach drastycznie spadać. Jest to niezwykle istotny problem, ponieważ od pracy pszczół zależy około ¾ produkcji żywności jaką spożywa człowiek. Los istnienia wielu gatunków roślin i zwierząt jest uzależniony od ich kondycji, a zgodnie z wynikami niezliczonych badań - również nasz. Taka forma koegzystencji jest doskonałym przejawem walki z tym alarmującym problemem. Dzięki niej wzrasta także prestiż obiektu. W krakowskim Angel Stradom na dachach będą znajdowały się Ule, w których pszczoły produkować będą miód na potrzeby wewnętrznego użytku. Obecnie takie rozwiązanie jest zastosowane w innym krakowskim hotelu - Dom Erazma.
Elektryczne pojazdy - Obecnie dominującym trendem w logistyce i motoryzacji jest napęd elektryczny. Niesie to za sobą potrzebę rozwoju odpowiedniej infrastruktury i zaplecza. Stacja ładowania pojazdów powinna stanowić integralny element wszystkich nowo powstających obiektów. Tego typu stacje znajdują się np. w Galerii Krakowskiej, a w prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych takich jak nowo budowany Angel Stradom w Krakowie, stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajdują się już przy indywidualnych miejscach postojowych lokatorów.
Więcej czytaj na www.propertydesign.pl.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.