Partnerzy portalu
Co 13. organizator wycieczek ma trudności ze spłatą bieżących rachunków Tylko co czwarty Polak planuje wyjazd zagraniczny; fot. unsplash.com

Co 13. organizator wycieczek ma trudności ze spłatą bieżących rachunków

Autor: PAP / BIG InfoMonitor Data: 21 lipca 2021 09:53

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, trudności ze spłatą kredytów i bieżących rachunków ma co 13. organizator wycieczek i co 11. pośrednik. Łączne zaległości turystyki wzrosły w ciągu 14 miesięcy o jedną trzecią.

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK problemy ze spłatą kredytów i bieżących rachunków ma co 13. organizator wycieczek i co 11. pośrednik. Łączne zaległości turystyki wzrosły w ciągu 14 miesięcy pandemii o jedną trzecią. Organizatorzy turystyki, pośrednicy i agenci turystyczni oraz "Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji" miała na koniec maja prawie 106,5 mln zł zaległych zobowiązań. Z kolei na koniec marca 2020 r. przeterminowane faktury i raty kredytów wynosiły 81,2 mln zł. Samych dłużników przybyło o 5 proc. i jest ich obecnie 947 (licząc firmy aktywne, zawieszone i zamknięte). Eksperci radzą, by przed wakacjami sprawdzać, czy biuro podróży, z którym planuje się wyjazd jest wiarygodne.

Rynek turystyczny - niepokojące dane

Jak zwróciła uwagę Halina Kochalska z BIG InfoMonitor, ciemny krajobraz na rynku turystycznym po ponad roku kryzysu pokazuje też raport Dun&Bradstreet - w I kw. br. liczba wykreślonych z KRS działalności gospodarczych z branży turystycznej przeważyła nad liczbą nowo zarejestrowanych firm. Dotąd na czasowe zawieszenie funkcjonowania zdecydowało się 10 tys. hoteli. W samym 2020 r. liczba zamkniętych hoteli i obiektów noclegowych sięgnęła 9,5 tys. Wymiar problemów spowodowanych ograniczeniami sanitarnymi pokazują też statystyki dla biur podróży. "Działalność gospodarczą w zeszłym roku zawiesiło 310 takich firm, czyli blisko 7 proc. wszystkich tego typu przedsiębiorstw w Polsce" - zauważyła ekspertka.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

W pierwszym kwartale br. działalność zawiesiło kolejne 185 przedsiębiorstw, w tym 56 biur podróży. Liczba faktycznych bankructw w hotelarstwie i gastronomii wzrosła o 185 proc. - dodała Kochalska. Według ekspertów koronakryzys dotknął też agentów, pośredników, pilotów wycieczek i punkty obsługi turystycznej. Na zawieszenie działalności w 2020 r. łącznie zdecydowało się około 800 takich przedsiębiorstw - wynika z analizy Dun&Bradstreet.

Zaległości agentów turystycznych

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK, wynika, że zaległości agentów wzrosły z 11,5 mln zł w marcu 2020 r. do 20,6 mln zł w maju 2021 r. W przypadku pilotów wycieczek i przewodników, wzrost wyniósł kilkadziesiąt procent. Z kolei zadłużenie punktów informacji turystycznej podwoiło się. Brak różnego rodzaju wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych przyczynił się natomiast do czterokrotnego wzrostu zaległości przedsiębiorstw zarejestrowanych jako "Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji", których dług przekroczył 43 mln zł. Natomiast przeterminowane zobowiązania organizatorów turystyki, czyli firm przygotowujących wycieczki i wyjazdy, spadły o jedną trzecią z blisko 54 mln zł do ok. 36 mln zł, ale nie przełożyło się to na zmianę odsetka niesolidnych przedsiębiorstw. Kłopoty z terminowym rozliczaniem utrzymała co trzynasta (7,5 proc.) firma. Wśród pośredników turystycznych kłopoty z płaceniem ma co 11. podmiot (9 proc.).

Turystyka w pandemii

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz