Partnerzy portalu
Część Polaków nie wyjedzie na wakacje. Wszystko przez inflację
Ponad jedna trzecia Polaków nie wyjedzie na wakacje. Plany pokrzyżowała inflacja/fot. shutterstock

Część Polaków nie wyjedzie na wakacje. Wszystko przez inflację

Autor: pulshr.pl Data: 12 sierpnia 2022 14:21

Na letni urlop 42 proc. zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków może przeznaczyć 1000 zł. Na wydatek do 2000 zł na osobę na wakacyjny wypoczynek może sobie pozwolić 27 proc. z nas, a 10 proc. ma budżet do 3000 zł na osobę.

  • 57 proc. respondentów badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2022” obawia się, że tegoroczny wypoczynek będzie bardzo drogi przy cenach po pandemii i wysokiej inflacji. 
  • Dojazd i koszty zakwaterowania to główne pozycje, które pochłaniają dużą część budżetowego urlopu Polaków. Na trzecim miejscu znalazły się koszty posiłków – 19 proc. odpowiedzi.
  • Z kolei dla 37 proc. Polaków obecna sytuacja ekonomiczna jest powodem rezygnacji z urlopu. 33 proc. przyznaje, że może sobie pozwolić na urlop, ale wymaga to od nich oszczędzania podczas wyjazdu.

Pandemia Polakom dała się na tyle we znaki, że w ramach resetu po tym trudnym czasie, najchętniej w tym roku na wakacyjny urlop wyjeżdżają za granicę. Tak przyznało 48 proc. badanych przez serwis Prezenmarzen.pl. Na drugim miejscu można zauważyć skutki inflacji, ponieważ aż 26 proc. ankietowanych deklarowało, że urlop spędza w domu i nigdzie nie wyjeżdża. 15 proc. respondentów wakacje spędzi wyłącznie w Polsce, a 11 proc. zarówno w kraju jak i za granicą.

Z badania serwisu Prezentmarzeń wynika, że dla 38 proc. zapytanych Polaków letni urlop będzie trwał między 8 a 14 dni. Tylko 9 proc. respondentów może sobie pozwolić na urlop powyżej 14 dni. Dla 24 proc. zapytanych urlop będzie trwał do 7 dni. Z kolei 11 proc. ankietowanych deklaruje, że będzie wypoczywać w te wakacje tylko w weekendy, a 18 proc. nie wybiera się na urlop w okresie letnim.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Planowanie letniego urlopu dla Polaków jest głównie przyjemnością, na którą długo czekają jak twierdzi 29 proc. respondentów. Często jednak zdają się na partnera lub partnerkę, którzy organizują wakacje 21 proc. odpowiedzi. Niektóre, osoby tego nie lubią i jest to dla nich zmora, którą zawsze oddają w ręce biura podróży - 19 proc. odpowiedzi. Co ciekawe co trzeci Polak działa spontanicznie i nie planuje urlopu - 31 proc.

 

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz