Partnerzy portalu
Dolnośląska Organizacja Turystyczna zaniepokojona kondycją branży Dolnośląska Organizacja Turystyczna zaniepokojona kondycją branży / fot. facebook.com/biuro.dot/photos

Dolnośląska Organizacja Turystyczna zaniepokojona kondycją branży

Autor: PAP Data: 23 grudnia 2020 15:12

Zaniepokojenie stale pogarszającą się kondycją branży turystycznej, spowodowaną trwającymi zakazami świadczenia usług w tym sektorze wyraziła Dolnośląska Organizacja Turystyczna. Swoje stanowisko w tej sprawie skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego.

W przesłanym mediom stanowisku Dolnośląska Organizacja Turystyczna podkreśliła, że obecna, bezprecedensowa sytuacja, w której znalazła się branża turystyczna, każe zadać pytanie o dalsze perspektywy jej funkcjonowania.

Powołując się na dane GUS, DOT wskazała, że w marcu wszystkich turystów, zarówno krajowych jak i zagranicznych, którzy skorzystali z noclegów w obiektach turystycznych było o 65 proc. mniej niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku. Według szacunków GUS, w I kwartale roku wydatki związane z podróżami turystów krajowych i zagranicznych w Polsce, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, były niższe o ok. 17 proc.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Dolnośląska Organizacja Turystyczna podkreśliła, że branża turystyczna to jedna z najważniejszych i najrozleglejszych gałęzi gospodarki, napędzająca inne sektory i często generująca miejsca pracy tam, gdzie jakakolwiek inna działalność gospodarcza nie miałaby racji bytu.

"Sektor usług turystycznych i około turystycznych tworzą przede wszystkim ludzie - przedsiębiorcy, pracownicy, usługodawcy, dostawcy, spedytorzy, rzemieślnicy, wytwórcy i ich rodziny. Całe rzesze tych ludzi ponoszą wszystkie konsekwencje decyzji ograniczających i zakazujących jakiejkolwiek aktywności gospodarczej w tym obszarze. Kolejne zamrożenia branży turystycznej, przeplatane krótkimi okresami jej ponownej reaktywacji doprowadziły do ekstremalnie trudnej sytuacji, w której ani pracodawcy, ani pracownicy nie mogą być pewni swojej przyszłości" - tłumaczy organizacja.

Zdaniem DOT, taki stan niepewności oraz brak możliwości strategicznego, długookresowego planowania biznesowego, z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej wpływa na pogłębianie się kryzysu i pomnażanie strat finansowych. "Pomimo ponawianych apeli, nadal brak jest dialogu pozwalającego na wspólne wypracowanie kompromisowych rozwiązań, dających szansę na kontynuowanie działalności przy zachowaniu racjonalnych środków bezpieczeństwa" - czytamy.

W swoim stanowisku Dolnośląska Organizacja Turystyczna wskazuje, że pogarszająca się sytuacja ekonomiczna podmiotów branży turystycznej odbija się mocno na lokalnych społecznościach miejscowości utrzymujących się głównie z turystyki. "Wyrażamy swoje zaniepokojenie tym stanem rzeczy oraz rozczarowanie z powodu przedłużenia zakazu działalności branży turystycznej na okres świąteczno - zimowy" - pisze organizacja dodając, że wiele podmiotów i obiektów upatrywało w ponownym "odmrożeniu" turystyki na czas ferii możliwości odrobienia części strat, poniesionych w ciągu całego roku.

"Dla wielu jest to ostatnia szansa na ratunek przed bankructwem i koniecznością zamknięcia swojej działalności, co równa się zawsze utracie pracy i źródła utrzymania dla dużej ilości pracowników. Dlatego pragniemy zaapelować o wyjście naprzeciw znajdującym się w skrajnie trudnej sytuacji ludziom, związanym z sektorem turystyki i podjęcie decyzji o umożliwienie, chociaż w ograniczonym zakresie, ruchu turystycznego oraz zniesieniu zakazów świadczenia jakichkolwiek usług turystycznych" - napisała DOT.

Zwróciła także uwagę, że przedstawiciele branży turystycznej są otwarci na dialog, konsultacje i gotowi są przedstawić propozycje rozwiązań kompromisowych, pozwalających chronić życie i zdrowie obywateli bez jednoczesnej degradacji całego sektora gospodarki. "W tak ciężkim dla całego kraju czasie solidarność obywateli, rządu, samorządów, przedsiębiorców i pracowników jest szczególnie ważna. Wspólnie podejmowane i konsultowane decyzje oraz kompromisy są jedyną szansą na uratowanie i ochronę interesów każdej grupy społecznej" - podkreślono. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz