×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Dwa razy więcej turystów na Podkarpaciu
Turystyka na Podkarpaciu; fot. unsplash.com

Dwa razy więcej turystów na Podkarpaciu

Autor: PAP Data: 27 lutego 2023 14:42

W 2022 r. liczba turystów odwiedzających woj. podkarpackie wzrosła ponad dwukrotnie wobec poprzedniego roku - podała Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w Rzeszowie. Goście interesowali się m.in. zamkiem w Łańcucie, Bieszczadami i zabytkami z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Turystyka na Podkarpaciu

Jak poinformowała dyrektor Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT) w Rzeszowie Anna Brzechowska, wśród pojawiających się w informacji turystycznej i pytających o atrakcje najwięcej było mieszkańców woj. podkarpackiego, którzy stanowili prawie 40 proc. odwiedzających. "Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się mieszkańcy województw mazowieckiego i małopolskiego, stanowiąc po 12 proc. odwiedzających. Co dziesiąty gość pochodził natomiast ze Śląska" - przekazała dyrektor PROT. Dodała, że w punkcie IT pojawiały się też osoby z zagranicy - przede wszystkim Ukraińcy, Brytyjczycy i obywatele Stanów Zjednoczonych.

Zaznaczyła jednocześnie, że liczba odwiedzających w 2022 r. rzeszowski punkt informacji turystycznej, którzy byli zainteresowani ofertą turystyczną województwa, wzrosła w stosunku do roku wcześniejszego ponad dwukrotnie.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Punkt informacji turystycznej w Rzeszowie

W jej ocenie jest to efekt zarówno zlikwidowania obostrzeń covidowych, jak i przeniesienia punktu informacji turystycznej do miejsca centralnego, które tradycyjnie odwiedzane jest przez turystów przybywających do Rzeszowa. Przypomniała, że punkt informacji turystycznej powrócił bowiem w sierpniu 2022 r., po dwóch latach przerwy, z ul. Matejki na swoje dawne miejsce, czyli do wejścia Rzeszowskich Piwnic w Rynku.

Zniesienie obostrzeń covidowych a turystyka

Brzechowska zwróciła także uwagę, że miniony rok był czasem specyficznym. "Z jednej strony turystyka nabrała tchu dzięki zniesieniu obostrzeń covidowych. Z drugiej - musiała mierzyć się ze skutkami wojny w Ukrainie. Należy jednak pamiętać, że rzeszowska branża turystyczna znalazła się w szczególnej sytuacji ze względu na napływ do miasta dziennikarzy, dyplomatów i wolontariuszy z całego świata. Równocześnie w 2022 r., po gruntownym remoncie i modernizacji, rozpoczęły swoje funkcjonowanie Rzeszowskie Piwnice" - zauważyła dyrektor PROT w Rzeszowie.

Atrakcje turystyczne Podkarpacia

Jak wynika ze statystyk przekazanych przez Organizację, większość turystów była zainteresowana zakupem pamiątek oraz pobraniem bezpłatnych folderów o mieście i atrakcjach województwa. Natomiast ci, którzy pytali o konkretne atrakcje i ofertę, najczęściej byli zainteresowani trasami rowerowymi (jedna na pięć osób), ale też zamkiem w Łańcucie, Bieszczadami i Przemyślem.

"W grupie pytań 'innych' pojawiały się m. in. zapytania o Tunel Schronowy w Strzyżowie, Jezioro Solińskie, zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO czy Drogę św. Jakuba" - przekazała dyrektor PROT.

Zdaniem Brzechowskiej ciekawie zapowiada się najbliższy sezon turystyczny, bowiem już wkrótce swoje podwoje otworzy dla turystów Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce, które uzupełni ofertę turystyczną miasta. "Z tego względu Rzeszów ma szansę odnotować zwiększone natężenie ruchu turystycznego. Pracownicy punktu informacji turystycznej prowadzonej przez PROT już są gotowi na przyjęcie większej liczby odwiedzających" - wskazała.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz