×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
EEC 2021: W trudnych czasach hotelarze mogą liczyć na kredytowanie inwestycji?
"Rynek finansowy a gospodarka"; fot. EEC

EEC 2021: W trudnych czasach hotelarze mogą liczyć na kredytowanie inwestycji?

Autor: www.propertynews.pl Data: 21 września 2021 09:16

Banki deklarują gotowość do kredytowania inwestycji i pomocy zarówno dużym firmom, jak i mikroprzedsiębiorcom. Pieniądze powinny znaleźć się m.in. dla deweloperów, hotelarzy, ale też wielu innych sektorów. O kredytowaniu inwestycji rozmawiano podczas sesji "Rynek finansowy a gospodarka" na EEC 2021.

O tym, które branże mogą liczyć w najbliższych latach na kredytowanie inwestycji, dyskutowano podczas sesji "Rynek finansowy a gospodarka" zorganizowanej w ramach XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Wyzwań jest sporo. Popyt na kredyty rośnie, począwszy od hipotecznych. Jesteśmy jednym z liderów finansowania deweloperów – to zawsze była nasza mocna strona. Papierkiem lakmusowym są natomiast obecnie mikroprzedsiębiorcy, którzy są najbardziej narażeni na zmiany w rynku - powiedział Dariusz Szwed, wiceprezes Alior Banku. 

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Dodał, że Alior Bank chętnie wchodzi w leasing, ale też kredyty obrotowe, na które jest coraz większe zapotrzebowanie.

- To znak, że przedsiębiorcy już odczuli, że będzie lepiej. Oczywiście wciąż jest sporo niewiadomych, jak np. czwarta fala pandemii COVID-19 - zauważył Dariusz Szwed. - Jesteśmy gotowi wspierać naszych klientów. Jesteśmy też aktywni na polach konsorcjalnych. Widzimy tu spory potencjał - stwierdził, dodając że nie będzie ograniczeń, jeśli chodzi finansowanie sektorów gospodarki.

Banki czekają na Krajowy Plan Odbudowy, w ramach którego szczyt inwestycji ma się pojawić w latach 2022-2026. 

- Trzymamy kciuki za przedsiębiorców, ale też ustawodawców. To koniecznie. Nie tylko bank i UE, kluczem jest legislacja na miejscu - podkreślił wiceprezes Alior Banku. 

Również wiceprezes ING Banku Śląskiego Ewa Łuniewska podkreśliła, że generalnie finansuje on wszystkie sektory. Zaznaczyła natomiast, że już przed pandemią odszedł od finansowania węgla i jego wydobycia.

Banki będą wspierać hotelarstwo i gastronomię

- Na pewno będziemy wspierać usługi. Chodzi też o bardzo małe firmy, które najbardziej ucierpiały w czasie pandemii. Mam na myśli hotelarstwo czy gastronomię. To mniej podatne sektory na finansowanie, więc sprawa nie jest łatwa - powiedział Ewa Łuniewska.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz przyznał, że rosną kredyty mieszkaniowe i wsparcie kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ale nie wszędzie jest tak dobrze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz