Partnerzy portalu
Europa otwarta na turystów Europa czeka na turystów, jest już gotowa na ich przyjęcie/ fot. shutterstock

Europa otwarta na turystów

Autor: PAP Data: 14 maja 2021 11:52

Europa powoli szykuje się na turystów. Grecja inauguruje sezon turystyczny. Włochy otwierają większość plaż. Portugalia wznawia działalność parków wodnych.

  • Europa powoli zaczyna być ponownie otwarta na przyjęcie turystów.  Włochy otworzą większość plaż. Portugalia wznawia działalność parków wodnych.
  • Do podróżowania po Europie nadal potrzebne są testy.
  • Jednak wiele krajów, m.in. Chorwacja, Grecja, Cypr i Czarnogóra, nie wymagają ich od zaszczepionych turystów.

Wakacje zapasem, dlatego Europa szykuje się na ten sezon żniw, bo trudnym okresie lockdownu.

Grecja czeka na Polaków

"Polscy turyści już od 19 kwietnia mogą wjeżdżać do Grecji, ale od 14 maja będzie to łatwiejsze, gdyż otwieramy cały sektor turystyczny i do tego czasu zniesiona zostanie znaczna część restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią Covid" - mówi minister turystyki Grecji Haris Theoharis.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Zapowiedział on, że od piątku otwarte będą wszystkie plaże, lotniska, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. Zniesiono także ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami Grecji. Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej przestrzeni publicznej nadal obowiązuje noszenie maseczki, ale twarzy nie trzeba zakrywać na plażach.

Turyści z Polski, by wjechać do Grecji, muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem (dotyczy to również starszych niż pięcioletnie dzieci). Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które przeszły pełen cykl szczepień przeciwko Covid-19 (co oznacza przyjęcie wymaganej liczby dawek, przy czym ostatni zastrzyk musi być wykonany najpóźniej dwa tygodnie przed podróżą). Zaszczepienie trzeba potwierdzić odpowiednim dokumentem. Grecja wpuszcza bez testów turystów, którzy przyjęli jeden z preparatów zatwierdzonych przez EMA (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, J&J), szczepionkę produkcji rosyjskiej (Sputnik V) lub chińskiej (Sinovac, CanSino, Sinopharm).

Włochy - czy Polacy mogą tam pojechać

Z kolei we Włoszech w weekend zostaną otwarte plaże w większości regionów kraju. Od soboty będzie można wypoczywać na plażach Ligurii, Toskanii i Apulii. Od niedzieli będą czynne plaże na Sycylii. Nadmorskie kąpieliska w innych regionach już działają albo będą niedługo uruchamiane. Większość regionów Włoch należy obecnie do żółtej strefy ograniczeń epidemicznych. Działają w nich sklepy oraz ogródki kawiarniane i restauracyjne. Wciąż obowiązuje jednak trwająca od godz. 22 do 5 rano godzina policyjna.

Turyści z Polski przybywający do Włoch muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. Dodatkowo trzeba przejść obowiązkową pięciodniową kwarantannę zakończoną kolejnym testem. Te zasady obowiązują jednak tylko do soboty. Oczekuje się, że Włochy wkrótce zniosą obowiązek kwarantanny dla turystów z Unii Europejskiej, co zapowiadał już m.in. szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio.

Portugalia , Chorwacja, Niemcy - czy można tam podróżować?

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz