×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
GUS: w kwietniu i maju więcej turystów niż przed rokiem
W kwietniu br. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało 379,8 tys. osób, czyli 4-krotnie więcej niż przed rokiem. / fot. unsplash

GUS: w kwietniu i maju więcej turystów niż przed rokiem

Autor: PAP Data: 27 lipca 2021 11:04

W kwietniu br. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało 379,8 tys. osób, czyli 4-krotnie więcej niż przed rokiem. Odnotowano też 4-krotny wzrost liczby udzielonych noclegów - podał we wtorek GUS.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika też, że maju br. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, 3-krotnie zwiększyła się zarówno liczba turystów, jak i udzielonych im noclegów.

Wyniki badania turystycznej bazy noclegowej wykazały, że w kwietniu br. w obiektach noclegowych zatrzymało się 379,8 tys. turystów. W porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 roku, kiedy odnotowano 86,4 tys. osób, było ich ponad 4-krotnie więcej. Wśród ogółu turystów 89,8 proc. stanowili turyści krajowi (340,9 tys.), natomiast 10,2 proc. turyści zagraniczni (38,9 tys.). W porównaniu z kwietniem 2020 r. było to odpowiednio prawie 5-krotnie i ponad 3-krotnie więcej

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Wśród turystów zagranicznych z oferty obiektów noclegowych najczęściej korzystali goście z Ukrainy - 8,4 tys., którzy stanowili 21,6 proc. wszystkich zagranicznych turystów; było ich 3-krotnie więcej niż w kwietniu 2020 r. Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Niemiec - 5,9 tys. (15,1 proc.), było ich prawie 21-krotnie więcej niż w kwietniu 2020 r.

Wzrost liczby turystów korzystających z noclegów, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 r

GUS poinformował też, że w kwietniu br. najwięcej osób skorzystało z noclegów w województwie mazowieckim (62,7 tys.), a najmniej w województwie opolskim (3,9 tys.). "Turyści w kwietniu, podobnie jak w innych pozawakacyjnych miesiącach, najchętniej wybierali pobyt w hotelach - z noclegów w tych obiektach skorzystało 68,0 proc. turystów krajowych i 78,6 proc. turystów zagranicznych" - podano.

Dodano, że wzrost liczby turystów korzystających z noclegów, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 r., odnotowano we wszystkich województwach. Największy wystąpił w obiektach noclegowych w województwie małopolskim (ponad 9-krotny), natomiast najmniejszy w woj. opolskim (prawie 2-krotny).

Z danych GUS wynika, że w kwietniu 2021 r. udzielono turystom 1,4 mln noclegów (o 1,0 mln więcej niż rok wcześniej), w tym turystom krajowym - 1,2 mln (o 973,1 tys. więcej) oraz zagranicznym - 0,2 mln (o 68,3 tys. więcej).

Według danych GUS w maju br. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało 1,1 mln turystów, w tym 1,0 mln turystów krajowych i 81,9 tys. turystów zagranicznych. W porównaniu z majem 2020 r. liczba turystów ogółem była prawie 3-krotnie większa, przy czym liczba turystów zagranicznych zwiększyła się ponad 4-krotnie.

W maju tego roku najwięcej osób skorzystało z noclegów w województwie mazowieckim (143,0 tys.) oraz małopolskim (133,3 tys.), a najmniej w województwie opolskim (13,5 tys.). Wzrost liczby turystów korzystających z noclegów, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 r., odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w województwie małopolskim (ponad 4-krotny).

W maju wzrosła też liczba udzielonych noclegów podobnie, jak liczby turystów odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy wzrost wystąpił w województwie kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim (prawie 6-krotnie więcej). Stopień wykorzystania miejsc wyniósł 20,2 proc. i w porównaniu z majem 2020 r. był wyższy o 12,4 p.proc. - podano. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz