Partnerzy portalu
Hiszpania, Portugalia: Hotele coraz częściej mają inne przeznaczenie Hiszpania, Portugalia: Hotele coraz częściej mają inne przeznaczenie/ fot. unsplash.com

Hiszpania, Portugalia: Hotele coraz częściej mają inne przeznaczenie

Autor: PAP Data: 07 lutego 2021 10:10

Obiekty noclegowe, w tym hotele, coraz częściej pełnią w dobie pandemii rolę inną niż komercyjna. Władze Hiszpanii i Portugalii wspierają finansowo część z tych placówek, umieszczając w nich służby medyczne, studentów lub nielegalnych imigrantów.

Szacowana przez władze Wysp Kanaryjskich liczba użyczonych kilku tysięcy pokojów w ośrodkach turystycznych, na tym popularnym dotychczas wśród turystów archipelagu, to tylko część apartamentów, które w dobie Covid-19 zmieniły swoje przeznaczenie.

Władze części opustoszałych kanaryjskich hoteli mogą zrekompensować sobie brak turystów, otrzymując od władz środki za mieszkających w tych placówkach imigrantów. Deklarują jednak, że z niecierpliwością oczekują na powrót urlopowiczów.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Zarówno władze Hiszpanii, jak i Portugalii korzystają też z części placówek turystycznych jako miejsca wsparcia dla służb medycznych. W kilku hotelach na Półwyspie Iberyjskim, szczególnie tych usytuowanych obok dużych kompleksów szpitalnych, wynajmowane są przestrzenie dla członków personelu medycznego. Może on tam odpocząć pomiędzy zmianami w pracy.

Trudna sytuacja mniejszych przedsiębiorców turystycznych spowodowana spadkiem liczby turystów okazała się w Portugalii korzystna dla studentów. Przed pandemią trudno im było o wynajęcie taniego lokum w centrum dużych ośrodków miejskich. Teraz pojawiły się nowe okazje.

Po pojawieniu się Covid-19 rząd Antonia Costy osiągnął porozumienie z szeroką grupą przedsiębiorców turystycznych, gwarantując w małych hotelach i pensjonatach miejsce dla słuchaczy uczelni wyższych z prowincji.

"Takie rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich stron. Studenci zyskali tanie kwatery, ministerstwo szkolnictwa większy spokój, bo żądania studentów ucichły, zaś właściciele pensjonatów pieniądze od państwa" - powiedział PAP lizboński ekonomista Miguel Monteiro.

Z szacunków rządu Antonia Costy wynika, że w związku z trudnościami na rynku turystycznym podczas pandemii udało mu się zapewnić pod koniec 2020 r. prawie 5 tys. miejsc dla studentów w obiektach hotelowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz