×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Hotel przy Lotnisku Chopina z międzynarodową nagrodą za gastronomię
Nagroda to zasługa pracy zespołu restauracji Challenge '32 na czele z Andrzejem Brykiem, szefem kuchni Renaissance Warsaw Airport Hotel. Fot. Materiały prasowe

Hotel przy Lotnisku Chopina z międzynarodową nagrodą za gastronomię

Autor: KG/horecatrends Data: 01 lutego 2022 11:10 | Aktualizacja: 01 lutego 2022 11:12

Renaissance Warsaw Airport Hotel zdobył pierwsze miejsce wśród wszystkich hoteli Renaissance w krajach położonych w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce (EMEA) pod względem zadowolenia gości z hotelowej gastronomii w 2021 r. Nagroda to zasługa restauracji Challenge '32, na czele z Andrzejem Brykiem.

Adriana Biernatowicz-Jadczak, dyrektor generalna Renaissance Warsaw Airport Hotel w komunikacie prasowym Polskiego Holdingu Hotelowego, do którego należy hotel podkreśla, że jest dumna z tego, iż ''w tym szczególnym czasie zaangażowanie i ciężka praca zespołu Kuchni, Restauracji, Baru, Bankietów oraz Club Lounge przyczyniły się do tego osiągnięcia''. 

- Dziękuję Ren Team za wspaniale wykonaną codzienną pracę, która po raz kolejny została doceniona przez naszych gości - mówi Adriana Biernatowicz-Jadczak.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Menu z myślą o nadchodzącej podróży

Ocena przyznana przez gości to przede wszystkim docenienie pracy całego zespołu restauracji Challenge '32, na czele z Andrzejem Brykiem, szefem kuchni Renaissance Warsaw Airport Hotel.

 - Karta menu w naszej restauracji Challenge '32 w dużym stopniu jest dedykowana dla gości korzystających z hotelu, dla których ważnym aspektem - ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z Lotniskiem Chopina - jest odpowiednio zbilansowana dieta przed samą podróżą. Tym bardziej ze szczególną starannością dbamy o to, aby każdy mógł zawsze znaleźć coś dla siebie - mówi Andrzej Bryk, szef kuchni Renaissance Warsaw Airport Hotel. 

Dodaje, że restaurację odwiedzają również goście spoza hotelu.

- Proponujemy im kuchnię polską w nowej, autorskiej odsłonie. Kucharze oraz serwis kelnerski z zespołu restauracji Challenge '32 każdego dnia starają się udowodnić, że pasja wkładana w to, co się robi, jest najważniejszym elementem sukcesu. I sukces ten, jak widać goście znajdują na naszych talerzach - dodaje Bryk.

Nazwa Challenge '32 to uhonorowanie triumfu Żwirki i Wigury

Renaissane Warsaw Airport Hotel to 5-gwiazdkowy obiekt należący do sieci Marriott International, który znajduje się zaledwie 67 kroków od terminala odlotów warszawskiego Lotniska Chopina. Renaissance Warsaw Airport Hotel oferuje 214 pokoi oraz 11 apartamentów. W hotelu znajduje się również nGin Bar, Club Lounge, przestrzeń konferencyjna, strefa Wellness&Spa oraz basen.

Do dyspozycji gości dostępna jest również restauracja Challenge '32, której nazwa inspirowana jest historią Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury i ich brawurowym zwycięstwem w międzynarodowych zawodach Challenge w 1932 roku.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz