×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Hotel PTTK w Pszczynie zamieni się w sąd
Dawny hotel PTTK w Pszczynie zamieni się w sąd /fot. shutterstock

Hotel PTTK w Pszczynie zamieni się w sąd

Autor: PAP Data: 11 marca 2023 20:10

Sąd Rejonowy w Pszczynie będzie większy - dzięki zakupowi przez resort sprawiedliwości sąsiadującego z nim gmachu dawnego hotelu PTTK. Budynek kosztował 2,4 mln zł. Jednak cała inwestycja, związana z modernizacją pochłonie dodatkowo ok. 20 mln zł.

  • Budynek, zanim jeszcze należał do PTTK, był własnością wymiaru sprawiedliwości - mieściło się w nim więzienie.
  • W budynku po PTTK będzie mieścił się m.in. wydział ksiąg wieczystych, specjalna sala dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także pokój przesłuchań dla dzieci.
  • Zostały już dopięte wszystkie formalności związane z zakupem nieruchomości po PTTK.

Planowanej rozbudowie była poświęcona konferencja prasowa z udziałem wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, zorganizowana w siedzibie pszczyńskiego sądu. 

Dawny hotel PTTK w Pszczynie zamieni się w sąd

Przywracamy pewną normalność, pewien historyczny układ. Budynek, który do lat 60., 70. znajdował się rękach sądownictwa, wraca w ręce sądownictwa - zapewnił Michał Woś.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Transakcja wpisuje się w realizowany przez MS program rozwoju infrastruktury sądowej, który ma na celu poprawę warunków pracy pracowników sądownictwa, a także poprawę dostępu do sądu obywateli - nie tylko od strony legislacyjnej, ale też warunków technicznych. "Stąd te wielkie inwestycje, w ostatnich latach - sumując miliardowe inwestycje w infrastrukturę sądową, co ma wymiar ogólnopolski, bardzo ważny - ale stąd też te inwestycje lokalne" - dodał.

Dzięki nabyciu sąsiedniego gmachu sąd zostanie rozbudowany, powstanie cały kompleks wymiaru sprawiedliwości. W budynku po PTTK będzie mieścił się m.in. wydział ksiąg wieczystych, specjalna sala dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także pokój przesłuchań dla dzieci. Jak mówił Woś, kierownictwo resortu sprawiedliwości chce, by we wszystkich sądach powstawały podobne pomieszczenia, w których dzieci mogą być przesłuchiwane w bezpiecznych i przyjaznych warunkach.

 


Już ruszyły przygotowania do przebudowy i adaptacji tego budynku" - powiedział wiceminister, który dodał, że według wstępnych szacunków prace te będą kosztowały kolejne ok. 20 mln zł, które są zabezpieczone na ten cel.

Siedzibę pszczyńskiego sądu wybudowano na początku XX w. Ceglany,  czterokondygnacyjny, narożny gmach w stylu historyzmu wzniesiono na planie litery L. Od południa gmach sądu sąsiaduje z budynkiem dawnego więzienia, należącego wcześniej do PTTK.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz