Partnerzy portalu
Hotel Zamek Gniew: coraz więcej ekologicznych rozwiązań W Hotelu Zamek Gniew wprowadzono szereg ekologicznych rozwiązań; fot. materiały prasowe

Hotel Zamek Gniew: coraz więcej ekologicznych rozwiązań

Autor: www.portalspozywczy.pl Data: 12 lutego 2020 12:01

W myśl idei, że od drobnych zmian zaczyna się pozytywna rewolucja, w należącym do Grupy Polmlek Hotelu Zamek Gniew wprowadzono szereg ekologicznych rozwiązań dotyczących m.in.: słomek, jednorazowych opakowań, odpadów czy oszczędności wody i energii.

Już teraz zastąpiono plastikowe słomki jadalnymi słomkami z tłoków jabłkowych, które, jeśli nie zostaną zjedzone, ulegną biodegradacji w ciągu 2 tygodni.

Na imprezach plenerowych jedzenie serwowane jest na talerzykach z łuski gryki a sztućce wykonane są z drewna. Podobnie kawa na wynos jest nalewana w tekturowe kubeczki, a śniadania hotelowe serwowane są na stołach przykrytych papierowymi matami, co pozwala na oszczędność wody.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Współpraca z lokalnymi dostawcami ogranicza ślad węglowy i emisję CO2. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zakup prasy do odpadów. Dzięki niej redukowana jest objętość odpadów nawet o 70%. Jak w większości hoteli standardem jest wymiana ręczników na życzenie, oświetlenie LED, czujniki ruchu i dostępność prądu w pokojach jedynie z kartą-kluczem.

Hotel Zamek w Gniewie to baza noclegowa na 250 miejsc, sale restauracyjne, bary, kawiarnie i karczmy rycerskie oraz zaplecze spa&wellness oraz strefa konferencyjna. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz