Partnerzy portalu
Hotelarze liczyli na pełne odmrożenie branży na wakacje Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP jest rozczarowany decyzją rządu o niepełnym odmrożeniu bazy hotelowej na wakacje / fot. materiały prasowe

Hotelarze liczyli na pełne odmrożenie branży na wakacje

Autor: PAP Data: 11 czerwca 2021 08:45

Sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński przyznał, że liczył on i cała branża na pełne odmrożenie branży noclegowej w sezonie wakacyjnym.

Jak zapowiedział szef rządu od 26 czerwca hotele i pensjonaty będą mogły udostępnić 75 proc. pokoi, podczas gdy obecnie limit ten wynosi 50 proc. Do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione.

(Nie)pełne odmrożenie hoteli

- Przyjęliśmy ze zdziwieniem tę informację, bo liczyliśmy na pełne odmrożenie branży hotelarskiej w sezonie wakacyjnym - przyznaje Mączyński. Przypomniał, że tak właśnie było w ubiegłym roku, mimo, że liczba notowanych zakażeń COVID-19 było większa niż obecnie.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Branża przez cały czas pandemii bardzo starała się przestrzegać wprowadzonych ograniczeń, o czym świadczy chociażby fakt, że wyniki przeprowadzonych do tej pory kontroli nie wykazały żadnych większych uchybień.

Do tej pory nie zostało ustalone w jaki sposób hotelarze mają przetwarzać dane medyczne klientów, które są tzw. danymi wrażliwymi.

- My, jako hotele, nie jesteśmy upoważnieni do tego, by przetwarzać dane dotyczące szczepień gości" - wyjaśnił. Powiedział, że ponad tydzień temu Izba wysłała pismo z tym pytaniem zarówno do Ministerstwa Zdrowia jak i do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, ale do tej pory nie otrzymała odpowiedzi.

- Nie wiemy, na jakiej podstawie prawnej możemy oczekiwać od gości podania informacji, czy jest osobą zaszczepioną, czy nie, bo do tego uprawnione są odpowiednie służby - wyjaśnił. Jego zdaniem  utrzymanie częściowych ograniczeń może opóźnić odbudowę rynku hotelarsko - noclegowego w Polsce.

Z badania IGHP wynika, że w maju, podobnie jak w poprzednich miesiącach, blisko 92 proc. hoteli nie przewidywała osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec 2022 r. Odsetek hoteli wskazujących na okres późniejszy niż rok 2022 utrzymał się na poziomie ponad 60 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz