Partnerzy portalu
Hotelarze mówią dość. Apelują o otwarcie hoteli na Majówkę Północna Izba Gospodarcza apeluje o otwarcie hoteli na majówkę/ fot. shutterstock

Hotelarze mówią dość. Apelują o otwarcie hoteli na Majówkę

Autor: www.horecatrends.pl Data: 16 kwietnia 2021 10:44

Hotele w majówkę powinny być otwarte - apeluje Północna Izba Gospodarcza.

  • Północna Izba Gospodarcza otrzymuje sygnały od przedstawicieli branży, że decyzja o zamknięciu hoteli na majówkę jest krzywdząca i doprowadzająca ich do większego kryzysu.
  • Sytuacja zachodniopomorskiej branży turystycznej jest trudna – hotele w ciągu ostatnich sześciu miesięcy czynne były zaledwie trzy tygodnie w 50 proc. reżimie sanitarnym.
  • Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk jest zdania, że nadszedł czas, by zwracać uwagę na względy ekonomiczne i sytuację przedsiębiorców.

– Możliwe jest kompromisowe rozwiązanie, czyli otwarcie hoteli na majówkę przy 50-proc. obłożeniu. W podobnym trybie mogłyby działać także restauracje. Rozumiemy powagę sytuacji i fakt, że pandemia nadal nie ustąpiła, ale chyba nadszedł już czas, by poza względami medycznymi poważnie zwracać uwagę na względy ekonomiczne i sytuację przedsiębiorców. Zamykanie hoteli na majówkę uważam za nadgorliwość w sytuacji, gdy Europa podejmuje pierwsze decyzje o odmrażaniu gospodarki – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Północna Izba Gospodarcza apeluje o ponowne przeanalizowane decyzji o zamknięciu hoteli na czas weekendu majowego. Do końca miesiąca zostały jeszcze dwa tygodnie, to czas, gdy może dojść do poprawy sytuacji epidemicznej: - Kolejny raz powtórzę za Rzecznikiem MŚP Adamem Abramowiczem: koniec kwietnia to powinien być czas końca lockdownu. Od maja powinniśmy wrócić do odbudowywania gospodarki po dramatycznym czasie pandemii. Nie mam żadnych wątpliwości, że zamknięcie hoteli na majówkę to wielki cios dla Pomorza Zachodniego. Wiem, że hotelarze są gotowi do otwarcia i bardzo czekają na turystów. Dla nich najbliższe tygodnie to będzie być albo nie być – dodaje Mojsiuk.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

- Jako przedsiębiorcy ocenami tą decyzję jako bardzo surową dla branży hotelarskiej. Dzisiaj jest wielu ozdrowieńców, jest już spora grupa osób zaszczepionych, dlatego wydaje się, że hotele mogłyby być częściowo otwarte – choćby dla tych klientów. Uważam, że hotele zdały egzamin wtedy, gdy były otwarte w reżimie sanitarnym. Firmy prowadzące hotele nie mogą opierać się tylko na tarczach antykryzysowych, bowiem nie wszyscy się spełniają warunki spadku obrotów w konkretnym okresie lub utrzymania poziomu zatrudnienia pracowników w 2020 r. – do końca 2021 r. – dodaje Michał Wojtas, skarbnik Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Hotelarze krytycznie oceniają decyzję o tym, by hotele były zamknięte na majówkę. Decyzja nie jest dla nich zaskoczeniem, ale poważnie odbija się na ich budżetach i możliwości planowania kolejnych miesięcy. Stan niepewności utrzymuje się bez przerwy.

- Mamy stracone ostatnie 7 miesięcy. Sylwester, Święta, ferie, Wielkanoc, majówka. Nasze oczy zwrócone są teraz na weekend Bożego Ciała i spodziewamy się, że dopiero wtedy nastąpi odbicie w branży hotelarskiej. Pełniejsze otwieranie może nastąpić w maju, ale przecież w ciągu kilku pierwszych tygodni nie będziemy mieli także większego obłożenia. Nie liczymy, że maj będzie rewelacyjny. Może 30-40 proc., jak będzie 50 proc.  to będzie świetnie – mówi ekspert Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie ds. hotelarstwa Roman Kucierski, zarządzający hotelem Hamilton w Świnoujściu.

Zapytań na sezony wakacyjne jest sporo, jednak klienci przyznają, że ich rezerwacje warunkowane są tym, jak rozwijać się będzie pandemia. Brakuje także turystów z zagranicy, co jest dla zachodniopomorskiego pasa nadmorskiego wielką stratą: - Wszystko przesuwa się na lipiec, sierpień, czasami sezony jesienne. Nie wiemy także jak wyglądać będzie sytuacja  z turystami z Niemiec czy ze Skandynawii. Niepewności jest sporo – przyznaje Kucierski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz