Partnerzy portalu
Hotelarze nie wiedzą jak weryfikować zaszczepionych Jarosław Gowin, wicepremier przyznał, że nie ma obecnie podstaw prawnych, na podstawie których hotelarze mają weryfikować informacje od swoich potencjalnych gości dot. szczepień./ Fot. PTWP

Hotelarze nie wiedzą jak weryfikować zaszczepionych

Autor: PAP Data: 18 czerwca 2021 16:14

Wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin, pytany o stanowisko rządu ws. możliwości kontrolowania przez hotelarzy osób zaszczepionych przyznał, że obecnie takiej podstawy prawnej nie ma...

  • Jarosław Gowin w Radio Zet rozmawiał m.in. o zmianach w powrocie do pełnego funkcjonowanie branży hotelarskiej.
  • Był pytany o to na jakiej podstawie prawnej hotelarze mają weryfikować informacje od swoich potencjalnych gości dot. szczepień, od których zależą limity miejsc w hotelach.
  • Wicepremier przyznał, że obecnie nie ma takich podstaw prawnych. Prawnicy zastanawiają się w tej chwili, jaką podstawę prawną stworzyć. 

Wicepremier wyjaśnił, że w czwartek toczyły się w tej sprawie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim i członkami Rady Przedsiębiorczości. "Sytuacja jest od strony prawnej bardzo złożona. Nie dotyczy to tylko Polski" - zaznaczył wicepremier. Dodał, że tego typu dyskusje toczą się we wszystkich krajach UE. "Jak do tej pory ani w Polsce, ani w innych krajach nie ma jednoznacznej opinii konstytucjonalistów" - stwierdził.

Hotele - jak weryfikować zaszczepionych gości?

Szef MRPiT pytany, co by doradzał hotelarzom, wskazał: "Będzie stanowisko rządu w tej sprawie, będzie pewna wykładnia". W przekonaniu Gowina, rzeczywiście jest tak, że "dzisiaj ani pracodawca, ani w tym przypadku przedsiębiorca, nie może oczekiwać od swoich klientów wykazywania się takimi dokumentami".

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Czy wykładnia będzie w przyszłym tygodniu?: "To musi być w przyszłym tygodniu. Prace trwają intensywnie".

Jest sto ytuacja bezprecedensowa, z którą świat nie zmierzył się w ciągu ostatnich 100 lat. "Pod tym względem musimy, niestety, czekać na odpowiednie wykładnie prawne" - powiedział. Podkreślił, że to nie jest decyzja rządu. "Gdyby to była kwestia decyzji rządu, ta decyzja dawno by już zapadła. To jest kwestia odpowiedniego uzasadnienia od strony prawnej i prowadzenia działań zgodnych z polską konstytucją" - zaznaczył.

Zdaniem Gowina "albo będzie konieczny akt legislacyjny, albo będzie wydana odpowiednia interpretacja, która stanowiłaby podstawę do podejmowania decyzji przez przedsiębiorców".

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne poluzowanie obostrzeń epidemicznych. Oprócz podniesienia limitów zajętych miejsc m.in. w hotelach do 75 proc. ogłoszono, że nie będą do nich wliczane osoby zaszczepione.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz