×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Hotelarze otrzymają 70 zł na dzienne utrzymanie uchodźcy
Hotelarze otrzymają 70 zł na dzienne utrzymanie uchodźcy. / fot. PTWP

Hotelarze otrzymają 70 zł na dzienne utrzymanie uchodźcy

Autor: PAP Data: 28 kwietnia 2022 16:40

Hotelarze, którzy udzielili zakwaterowania uchodźcom wojennym z Ukrainy, a wcześniej nie zgłosili tego faktu, będą mogli to zrobić wstecz. Da im to możliwość pobrania świadczenia w kwocie 70 zł na dzienne utrzymanie uchodźcy, również wstecz – powiedział w czwartek wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W ubiegłym tygodniu Tatrzańska Izba Gospodarcza (TIG) zwróciła uwagę na problem hotelarzy spod Tatr, którzy przyjęli uciekinierów już drugiego dnia wojny, zanim zaczął funkcjonować system przydzielania uchodźców prowadzony przez wojewodę. Z tego powodu część pomagających hotelarzy została pozbawiona świadczeń na utrzymanie uchodźców. Wojewoda spotkał się w tej sprawie z członkami TIG.

70 zł na dzienne utrzymanie uchodźcy

Wojewoda przekazał, że w przypadku lokowania uchodźców w miejscach, gdzie prowadzona jest działalność hotelarska, tam kwota świadczenia będzie maksymalna, czyli 70 zł na dzienne utrzymanie uchodźcy. W przypadku osób prywatnych, które kwaterują uchodźców jest to kwota 40 zł.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

"Inne koszty utrzymania są w hotelu, inne w domu prywatnym" - argumentował wojewoda i dodał: "Staramy się jak najlepiej współpracować z hotelarzami. Przy okazji po raz kolejny dziękuję tym, którzy otworzyli swoje przedsiębiorstwa, aby pomóc uchodźcom".

W Małopolsce jest ok. 31 tys. miejsc dla uchodźców w blisko 1,1 tys. obiektach, przygotowanych przez wojewodę i samorządy. Baza ta - jak podkreślił wojewoda - jest na bieżąco dostosowywana. Z takich noclegów korzysta obecnie ok. 24 tys. osób.

Urząd wojewódzki przekazał swoje oczekiwania Tatrzańskiej Izbie Gospodarczej - przedsiębiorcy, jeśli potwierdzą przyjęcie uchodźców, powinni otrzymać środki wstecz.

"Liczymy, że Izba zachowa się fair wobec samorządów, ale i że we własnym gronie będzie szukała najbardziej optymalnych rozwiązań, jeśli chodzi o relokację, bo naprawdę tylko współpraca administracji rządowej, samorządowej, przedsiębiorców jest gwarantem tego, że w tym trudnym okresie przejdziemy suchą stopą przez czas koniecznego udzielania wsparcia przyjaciołom z Ukrainy" - powiedział wojewoda małopolski.

Prezes TIG Agata Wojtowicz powiedziała PAP, że wojewoda zaproponował rozwiązanie satysfakcjonujące przedsiębiorców.

Uchodźców przyjęły 24 firmy zrzeszone w TIG. Są to hotele oraz pokoje gościnne. Niektóre obiekty musiały zwolnić miejsca z uwagi na wcześniejsze rezerwacje turystyczne na zbliżający się weekend majowy. Miejsca udało się znaleźć w innych ośrodkach.

"Najważniejsze, że nikt nie zostało wyrzucony. Uchodźcy zostają u nas, tylko zmieniają lokum" - powiedziała PAP prezes TIG.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz