Partnerzy portalu
Hotele - czeka nas odbicie czy fala upadłości? Wielu właścicieli obiektów noclegowych swoją przyszłość widzi w czarnych barwach/ fot. shutterstock

Hotele - czeka nas odbicie czy fala upadłości?

Autor: www.propertynews.pl Data: 19 kwietnia 2021 15:47

Jak wynika z ankiety platformy Noclegi.pl większość właścicieli obiektów noclegowych swoją przyszłość widzi w czarnych barwach.

  • Decyzja o przedłużeniu obostrzeń na majówkę znacznie pogorszyła nastroje w polskiej branży turystycznej.
  • Z ankiety platformy Noclegi.pl wynika, że 90% ankietowanych odpowiedziało, że pesymistycznie patrzą na dalszą możliwość prowadzenia swojego biznesu.
  • Konieczność konkurowania o turystów z innymi rynkami powoduje, że aż 62,5% właścicieli obiektów nie zamierza podnosić cen, a raczej zachować je na obecnym poziomie, zbliżonym do cen z ostatnich dwóch lat.

– Zapytaliśmy między innymi o nastrój w branży. Aż 90% ankietowanych odpowiedziało, że pesymistycznie patrzą na dalszą możliwość prowadzenia swojego biznesu.Chociaż ponad połowa (53,9%) przyznaje, że skorzystała z rządowej pomocy w ramach tarcz antykryzysowych, to bardzo zbliżony odsetek – 52,3% właścicieli obiektów zmuszony był zredukować zatrudnienie w ciągu ostatniego roku - mówi Natalia Jaworska z Noclegi.pl. 

16% właścicieli oddaje maj walkowerem i nie będzie przyjmować na ten czas rezerwacji. Trochę lepiej jest w czerwcu. Na pytanie o poziom rezerwacji w ostatnim miesiącu przed wakacjami blisko 30% procent respondentów przyznaje, że już teraz ma zarezerwowanych powyżej 20% dostępnych miejsc, a liczba ankietowanych, którzy nie planują otwierać obiektu w tym czasie spada do 7% – relacjonuje wyniki ankiety ekspert Noclegi.pl i dodaje, że cała nadzieja w wakacjach, o ile nie będzie żadnych restrykcji w tym czasie. Aż 46,9% respondentów rozważa całkowite zamknięcie biznesu, jeśli lockdown miałby powrócić w okresie wakacyjnym. 

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Wciąż jest szansa na odbicie dla branży. Już teraz ponad 1/3 obiektów odnotowała obłożenie na poziomie powyżej 20% miejsc, a 13% ankietowanych deklaruje, że mają zarezerwowane powyżej 50% wakacyjnych noclegów. 

– Rezerwacji na wakacje wciąż przybywa, zawsze też dochodzi ich wiele na ostatnią chwilę, tak więc sezon wakacyjny może przynieść wytchnienie dla branży. Potrzebne są jednak wyraźne sygnały, co do tego, jak będą wyglądać obostrzenia w Polsce w czasie wakacji. W przeciwnym wypadku Polacy, szczególnie ci już zaszczepieni, wybiorą zagranicę, korzystając z rosnącej z dnia na dzień oferty turystycznej na ten sezon – dodaje  Natalia Jaworska.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz