Partnerzy portalu
Hotele niechętnie przyjmują zaszczepionych gości ponad limit Branża hotelarska apeluje o zniesienie limitu wykorzystania pokoi; fot. unsplash.com

Hotele niechętnie przyjmują zaszczepionych gości ponad limit

Autor: PAP Data: 17 lipca 2021 18:11

Jak podkreślił sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński, przez niejasne przepisy hotele niechętnie przyjmują zaszczepionych gości ponad obowiązujący 75-procentowy limit. Dodał, że to jeden z powodów apelu o zniesienie limitu.

"Choć wakacje w pełni, sytuacja branży hotelarskiej jest wciąż trudna. Szczególnie w hotelach miejskich, które mimo szczytu wakacyjnego sezonu nadal odnotowują niewielkie obłożenie. Powodem jest przede wszystkim skromny ruch w turystyce biznesowej, niewielka liczba turystów z zagranicy, a także ograniczenia w działalności sektora MICE" - wskazał Mączyński.

Dodał, że hotele w miejscowościach turystycznych mają się lepiej, ale borykają się z trudnościami związanymi z krótkimi terminami rezerwacji - często dokonywanymi przez gości zaledwie na kilka dni przed przyjazdem.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

"Utrudnia to m.in. planowanie obłożenia hotelu w kolejnych tygodniach, dostaw żywności czy dodatkowych usług, a tym samym wpływa na szacowanie przychodów i kosztów oraz zapewnienie płynności finansowej obiektu. Dla porównania, przed wybuchem pandemii większość rezerwacji hotelowych była dokonywana nawet kilka miesięcy przed planowanym pobytem" - zaznaczył.

Hotele - przepisy o weryfikacja osób zaszczepionych

Według Mączyńskiego, znacznym utrudnieniem w działalności hoteli są obecnie niejednolite przepisy dotyczące możliwości weryfikacji osób zaszczepionych przeciwko Covid-19.

"Ze stanowiska Ministerstwa Zdrowia z dnia 2 lipca br. przekazanego nam wynika, że za przestrzeganie limitu osób odpowiedzialni są właściciel oraz personel obiektu i do jego obowiązków należy weryfikacja faktu zaszczepienia gości korzystających z usług hotelarskich. Stanowisko to jednak kłóci się z komunikatem UODO z 23 czerwca br., który wskazuje, że obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów nie można uznać za podstawę prawną do pozyskiwania informacji o odbyciu przez gości szczepienia ochronnego" - powiedział.

"Znaleźliśmy się zatem w patowej sytuacji, ponieważ hotelarze nie mają prawa żądać od gości takich danych, a ci nie mają obowiązku tej informacji podawać" - dodał.

Jak wskazał, brak jest również przesłanek do możliwości przechowywania przez hotel informacji o zaszczepieniu gości. "Zdaniem UODO, gdy gość zdecyduje się na dobrowolne okazanie certyfikatu szczepienia, wystarczające jest, że obsługa hotelu zapozna się z dokumentem i przyjmie taką osobę poza limitem" - podał.

Jak zaznaczył, ta niejednoznaczność przepisów i utrudniona możliwość udowodnienia działania zgodnie z obowiązującymi regulacjami w przypadku kontroli sprawia, że hotelarze niechętnie decydują się na przyjmowanie gości zaszczepionych poza obowiązującym 75-procowym limitem.

Apel o całkowite zniesienie limitu wykorzystania pokoi w hotelach

Dodał, że ten "absurd prawny", to jeden z powodów, dla którego hotelarze apelują do rządu o całkowite zniesienie limitu wykorzystania pokoi w obiektach.

"Hotele wdrożyły zasady rygoru sanitarnego i są miejscami bezpiecznymi, co od wielu miesięcy potwierdzają liczne kontrole Sanepidu" - wskazał ekspert.

Jak podkreślił Mączyński, biorąc pod uwagę, że w Polsce jest już w pełni zaszczepionych blisko 16 mln osób, decyzja rządu o zniesieniu 75-proc. limitu wykorzystania pokoi w hotelach, wydaje się naturalna i nie powinna podlegać dalszej dyskusji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz