Partnerzy portalu
IGHP chce przedłużenia Tarczy PFR 2.0 Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego domaga się przedłużenia Tarczy PFR 2.0/fot. shutterstock

IGHP chce przedłużenia Tarczy PFR 2.0

Autor: PAP Data: 25 marca 2021 08:43

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego domaga się od rządu przedłużenia o kolejne 3 miesiące Tarczy PFR 2.0, podwojenia limitu pomocy de minimis i więcej środków z KPO na odbudowę zamkniętych w pandemii branż.

Zdaniem przedstawicieli Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, mimo że hotele są otwarte od 5 tygodni, to jednak jest to zbyt krótki czas, by chociaż zbliżyć się do osiągnięcia progu rentowności.

"Przed nami druga Wielkanoc bez gości, to przygnębiające jeszcze bardziej frustrujące, bo hotele doskonale zdały egzamin z wdrożenia i przestrzegania rygorystycznych zasad sanitarnych związanych z Covid-19, a pracownicy zostali przeszkoleni i wyposażeni w środki ochrony osobistej" - powiedział PAP sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) Marcin Mączyński.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Jak podkreślił, ponieważ rząd nie chce umożliwić hotelom funkcjonowania w reżimie sanitarnym, branża hotelarska domaga się natychmiastowego uruchomienia dodatkowej pomocy finansowej dla "zamrożonych" obiektów.

Dodał, że branża domaga się wdrożenia pięciu konkretnych rozwiązań. "Po pierwsze rozszerzenia Tarczy PFR 2.0 o kolejne trzy miesiące i wykorzystania na dofinansowanie firm pełnej kwoty, która została na tę pomoc przewidziana" - wskazał.

Jak wyjaśnił, z zapowiedzianych 13 mld zł, mikro oraz małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymały do tej pory tylko połowę, tj. 6,9 mld zł.

"W budżecie zostały zatem ogromne pieniądze, które powinny niezwłocznie trafić do potrzebujących firm. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak się stało, ponieważ Polska ma notyfikacje Komisji Europejskiej, aby Tarcza PFR 2.0 obowiązywała do czerwca tego roku. Nie potrzeba więc żadnych dodatkowych zgód na pomoc publiczną, tylko dobrej woli rządzących i zdecydowanych ruchów" - dodał.

Według Izby rząd powinien niezwłocznie podwyższyć dwukrotnie limit kwoty pomocy de minimis. "Komisja Europejska 16 marca wystosowała pismo z potwierdzeniem podniesienia limitu de minimis w ramach programu 3.1 do poziomu 1,8 mln euro. Zatem rząd ma wolną rękę, by zaktualizować przepisy i otworzyć ponownie dostęp do pomocy dla firm, które z uwagi na przeciągające się obostrzenia, już ze wsparcia skorzystały" - zaznaczył Mączyński.

Jak ocenił, ostatnią rzeczą jaką, konające firmy w tej chwili potrzebują, to opieszałości w nowelizacji prawa.

Trzecim rozwiązaniem wskazanym przez IGHP, przyjęcie przez Sejm tzw. ustawy odszkodowawczej autorstwa senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego. "Projekt przyjęty przez Senat został skierowany kilka dni temu do prac w sejmowej komisji. Mocno liczymy na rozwagę posłów i szybkie procedowanie ustawy" - wskazał sekretarz.

Jak podkreślił, "to jedyna droga do uzyskania wsparcia finansowego dla firm, które z różnych, czasem absurdalnych powodów, nie otrzymały nawet złotówki pomocy rządowej, pomimo ewidentnych strat finansowych spowodowanych pandemią".

Dodał, że kolejnym postulatem branży hotelowej jest konieczność dalszego zwolnienia ze składek ZUS oraz pomoc z urzędów pracy, a także otwartość urzędników do rozpatrywanych wniosków, które było bardzo dobrze widoczne podczas pierwszego lockdown-u. "Teraz bardzo tego brakuje" - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz