Partnerzy portalu
IGHP: W czerwcu w hotelach poprawa wskaźników obłożenia
IGHP: W czerwcu w hotelach poprawa wskaźników obłożenia; fot. unspash

IGHP: W czerwcu w hotelach poprawa wskaźników obłożenia

Autor: PAP Biznes Data: 14 lipca 2022 15:15

W czerwcu, w hotelach odnotowano poprawę wskaźników obłożenia, a w kolejnych miesiącach frekwencja w obiektach może być na zbliżonym poziomie - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Obłożenie w hotelach

"Wskaźniki frekwencji w wielu hotelach osiągnęły w czerwcu satysfakcjonujące poziomy. Wzrosła grupa hoteli z obłożeniem przekraczającym 50 proc. i jednocześnie zmalała ta, z frekwencją poniżej 30 proc. Nadal, podobnie jak w poprzednich 3 miesiącach, wyniki hoteli miejskich (biznesowych) były lepsze niż pozamiejskich (wypoczynkowych), choć różnica nie była już tak wyraźna" - napisano w omówieniu ankiety.
 
Z ankiety wynika, że dane dotyczące średniej ceny w czerwcu niezmiennie świadczą o kontynuacji tendencji wzrostowej.
 
"Odpowiedzi hotelarzy wskazują, że wzrost cen w stosunku do czerwca ubiegłego roku, jak i tego sprzed trzech lat, odnotowuje zdecydowana większość i jednocześnie zbliżona grupa hoteli. W stosunku do roku 2019 na wzrost wskazało 80 proc. obiektów, a w relacji do czerwca ubiegłego roku 88 proc. Konieczność podnoszenia cen przez hotele wynika z wciąż dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług, w tym przede wszystkim cen gazu, energii elektrycznej, żywności, a także wynagrodzeń. Ekonomiczne konsekwencje wojny na Ukrainie są kolejnym czynnikiem wymuszającym te wzrosty" - napisano.

Wakacje: Ile miejsc w hotelach? 

Analiza danych dotyczących rezerwacji przyjętych na kolejne trzy miesiące wskazuje, że są one na zbliżonym poziomie do czerwca, choć jednak nieco niższym.
 
"Jest to efekt dwóch miesięcy wakacji – okresu, w którym tradycyjnie hotele biznesowe notują słabsze wyniki, których nie rekompensują jednak, przynajmniej na razie, zwiększone prognozy w obiektach wypoczynkowych. 21 proc. hoteli posiada obłożenie w lipcu poniżej 30 proc. Z kolei frekwencję powyżej 50 proc. wskazało 39 proc. hoteli. Kolejny miesiąc, sierpień, to także pogorszenie w stosunku do danych ankietowych w poprzednim miesiącu. Połowa hoteli posiada obłożenie poniżej 30 proc. Natomiast frekwencję powyżej 50 proc. wskazało 22 proc. obiektów" - napisano.
 
W ankiecie IGHP przeprowadzonej online w dniach 4-7 lipca 2022 roku wzięły udział 183 hotele zlokalizowane we wszystkich województwach. 

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz