Partnerzy portalu
Inwestorzy w condohotele mogą spodziewać się dużych strat Inwestorzy w condohotele mogą spodziewać się dużych strat; fot. shutterstock

Inwestorzy w condohotele mogą spodziewać się dużych strat

Autor: horecatrends.pl Data: 14 kwietnia 2020 10:18

Według szacunków Emmerson Evaluation, zawartych w najnowszym raporcie ,"Rynek hoteli oraz condohoteli w Polsce", przed wybuchem epidemii koronawirusa do 2022 r. w condohotelach i apartamentach wypoczynkowych na wynajem miało przybyć ponad 20 tys. pokoi. Tym samym ich krajowa oferta miała wzrosnąć o ponad 70% w stosunku do stanu z końca 2019 r. Jednak z powodu epidemii cały rynek condohoteli i apartamentów wakacyjnych będzie musiał przełknąć gorzką pigułkę.

Według raportu ,,Rynek hoteli oraz condohoteli w Polsce”, podsumowującego 2019 r., w Polsce takie obiekty oferowały łącznie prawie 29 tys. pokoi.

Najpopularniejszym pod względem podaży jest rejon pasa nadmorskiego, który w opracowaniu Emmerson Evaluation reprezentują kurorty wypoczynkowe, takie jak m.in. Władysławowo, Kołobrzeg, Świnoujście oraz miejscowości zlokalizowane na Półwyspie Helskim. Na koniec 2019 r. w tym rejonie funkcjonowało 17 condohoteli i ponad 100 obiektów z apartamentami wypoczynkowymi oferujących w sumie ponad 14,5 tys. pokoi. Do jednych z największych możemy zaliczyć: Baltic Port Fort w Świnoujściu (130 pokoi), Saltic Resport&Spa w Grzybowie k. Kołobrzegu (ok. 160 pokoi) oraz Seaside Park w Kołobrzegu, posiadający w swojej ofercie ponad 200 pokoi na wynajem.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Drugim rejonem pod względem wielkości podaży obiektów typu condo i apartamentów wakacyjnych jest pas górski obejmujący Zakopane, Białkę Tatrzańską, Wisłę, Ustroń oraz Karpacz, gdzie w 2019 r. powstało 8 tys. pokoi. Do najważniejszych otwarć w 2019 r. można zaliczyć uruchomienie 4* Forest Ski&Resort w Szklarskiej Porębie, ponad 170-pokojowego Lake Hill Resort&SPA w Podgórzynie niedaleko Karpacza, a także dwóch obiektów w Zakopanem – Nosalowy Park Luxury Hotel&SPA oraz Bachleda Club Residence. Wymienione obiekty są jednymi z większych, jakie pojawiły się w ubiegłym roku w rejonie pasa górskiego. Znacznie częściej budowane są tam mniejsze, bardziej kameralne obiekty z apartamentami na wynajem, oferujące po kilkadziesiąt pokoi.

Największe polskie aglomeracje takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Sopot, Poznań, Łódź oraz reprezentujące okręg Aglomeracji Śląskiej Gliwice, według stanu na koniec 2019 r., oferowały w sumie ponad 5 200 pokoi w prawie 40 obiektach. Już od kilku lat w zakresie liczby otwieranych condohoteli oraz obiektów z apartamentami na wynajem spośród wszystkich miast prym wiedzie Gdańsk. W 2019 r. otworzył się tam m.in. I etap inwestycji Granaria na Wyspie Spichrzów - budynek apartamentowy oferujący ponad 130 lokali, II etap inwestycji Deo Plaza – apartamentowiec z 120 lokalami na wynajem oraz Baltica Towers – obiekt z ponad 130 apartamentami inwestycyjnymi. Warszawa wzbogaciła się m.in. o 3* hotel ibis Styles (w formule condohotelu) oferujący ponad 200 pokoi. We Wrocławiu nastąpiło otwarcie obiektu Minimaxy przy ul. Zarembowicza, oferującego ponad 260 lokali inwestycyjnych o średniej powierzchni ok. 25 m2.

Najmniejsza podaż z objętych analizą lokalizacji występuje na Warmii i Mazurach, gdzie w ofercie znajduje się prawie 700 pokoi w 9 obiektach. W 2019 r. analitycy Emmerson Evaluation nie zidentyfikowali tu nowo otwartych condohoteli ani apartamentów na wynajem inwestycyjny.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz