×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Jak urlop to poza Polską. Czy nowe badanie powinno zmartwić rodzimą turystykę?
Polacy chętnie wybierają urlop poza krajem; fot. unsplash.com / Thomas Delacrétaz

Jak urlop to poza Polską. Czy nowe badanie powinno zmartwić rodzimą turystykę?

Autor: PAP Opublikowano: 15 lipca 2023 07:30

80 proc. ankietowanych Polaków zamierza spędzić urlop poza krajem, przy czym 36 proc. wyjedzie w tym roku na zagraniczny odpoczynek co najmniej dwa razy - wynika z badania GFK Polonia.

 

Polacy wypoczywają za granicą

Z ankiety przeprowadzonej w maju br. przez GFK Polonia na zlecenie platformy do organizacji podróży eSky.pl, wynika, że aż 80 proc. badanych Polaków zamierza spędzić urlop poza krajem, przy czym nawet jeden na trzech rodaków (36 proc.) wyjedzie w tym roku na zagraniczny odpoczynek co najmniej dwa razy. Nieznacznie częściej (ok. 82 proc.) zagraniczny urlop planują jedynie Rumuni i Czesi, natomiast w Bułgarii odsetek ten wynosi 72 proc., w Chorwacji 74 proc., a na Węgrzech 76 proc.

Jak podróżują Polacy?

Badanie wykazało, że sposób, w jaki Polacy organizują podróże różni się w zależności od długości pobytu za granicą. Napisano, że dłuższe podróże na własną rękę (bez touroperatora) zorganizowało 48 proc. ankietowanych osób, czyli o 7 p.p. więcej niż w podobnych badaniach przeprowadzanych przez GFK Polonia rok wcześniej. Przy czym - jak zaznaczono - pomimo wzrostu popularności podróży organizowanych samodzielnie wynik ten plasuje Polskę w ogonie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Przykładowo w Bułgarii odsetek takich podróżników wynosi 61 proc., w Rumunii - 63 proc., w Chorwacji 74 proc. a na Węgrzech 74 proc.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

City break - jak zarezerwować?

Inaczej jest w przypadku krótkich wyjazdów, nazywanych też city breakami. W tej kategorii - jak napisano - nawet 83 proc. ankietowanych z Polski samodzielnie rezerwuje wszystkie składniki takiego wyjazdu (bilety, hotele, ubezpieczenie, dojazd z lotniska), a tylko 17 proc. robi to z pomocą touroperatora. "W kontekście organizowania city breaków polscy respondenci znajdują się w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej - większy odsetek osób podróżujących samodzielnie mają jedynie Węgry i Grecja (oba po 84 proc.). Na końcu stawki znajduje się Bułgaria, gdzie nawet jedna trzecia podróżników decyduje się na city break z touroperatorem (32 proc.)" - napisano.

Jak zorganizować podróż zagraniczną?

Respondenci z Polski przyznali, że przy organizacji dłuższych wyjazdów uczestnicy najczęściej biorą pod uwagę klimat i pogodę (63 proc. wskazań), szacunkową cenę wyjazdu (60 proc.) i atrakcyjność kierunku podróży (53 proc.). Z kolei 41 proc. ankietowanych jako najważniejsze przy przy wyborze oferty wskazało terminy wyjazdu i przyjazdu, a ok. 40 proc. sposób spędzenia czasu na miejscu i standard noclegu.

Last minute po polsku

Badania wykazały również, że rzadziej stawiamy na oferty last minute (-2 p.p r/r). Aż 79 proc. przyznało, że zorganizowało ostatni urlop z datą wylotu nie wcześniej niż miesiąc wcześniej, natomiast w tym roku aż 34 proc. osób zrobiło to z ponad trzymiesięcznym wyprzedzeniem. "Powoli następuje nieuchronny odwrót od łapania okazji na ostatnią chwilę - uważa rzecznik prasowy Grupy eSky Deniz Rymkiewicz. W jego cenie, linie lotnicze i hotele będą konsekwentnie wspierać wcześniejsze planowanie wyjazdów, gdyż z biznesowego punktu widzenia jest to kluczowe dla ich niezakłóconego funkcjonowania. "W zamian tradycyjnie zaoferują klientom lepszą cenę swoich usług" - dodał.

Napisano, że badanie przeprowadzono w ośmiu krajach: Polsce, Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Chorwacji, Węgrzech, Grecji i Czechach; w każdym po 600 wywiadów na grupie kobiet i mężczyzn w wieku 18-65 lat, którzy w ciągu ostatnich 2 lat podróżowali za granicę samolotem wraz z noclegiem w hotelu/ apartamencie.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz