W 2022 roku w Polsce powstało 48 hoteli. Co ciekawe najwyższą dynamikę wzrostu miały obiekty luksusowe i premium.
Jak się ma rynek hotelowy w Polsce?
Z raportu KPMG w Polsce pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Luksus w niepewnych czasach” wynika, że w ubiegłym roku największy wzrost wartości (45,6 proc. rok do roku) odnotował segment luksusowych hoteli i SPA.
Wartość tego sektora w 2022 r. wyniosła 2,6 mld zł. Zgodnie z prognozami w 2024 r. branża hoteli premium i luksusowych powinna osiągnąć wyższą wartość niż przed pandemią. W ubiegłym roku w Polsce znajdowało 87 hoteli pięciogwiazdkowych – najwięcej w Krakowie (16), Warszawie (14) oraz Wrocławiu (6).
2022 rok przyniósł zwiększenie liczby hoteli w każdej z dostępnych kategorii - od jednogwiazdkowych do pięciogwiazdkowych. Ogólna liczba hoteli w Polsce zwiększyła się o 48 obiektów, co dało wzrost 1,9 proc. r/r. Najwyższa dynamika wzrostu została odnotowana wśród obiektów luksusowych i premium. Hoteli pięciogwiazdkowych było w Polsce 87, co oznacza, że w 2022 r. przybyło ich siedem (9 proc. r/r) i że stanowią 3,4 proc. wszystkich obiektów hotelowych.
Miejsc, które mogą pochwalić się czterema gwiazdkami było 449. W 2022 r. otwarto 25 takich hoteli, co rok do roku dało wzrost o 6 proc., a obiekty czterogwiazdkowe stanowią teraz 17,5 proc. rynku.
Z analizowanych przez KPMG kategorii to rynek hotelarski, z oczywistych względów, został najbardziej poszkodowany przez pandemię.
- Rok pandemiczny oznacza ponad 60-procentowy spadek wartości od stosunkowo wysokiej bazy. Mimo kolejnych dobrych lat, czyli 2021 i 2022 (rekordowy wzrost o 45 proc.) oraz w poprzednim okresie (28,4 proc.), nie udało się nadrobić tej straty - mówi Tomasz Wiśniewski, partner, szef Zespołu Wycen w KPMG w Polsce.
Obecnie wartość rynku hoteli luksusowych i SPA jest niższa o ok. 30 proc. w stosunku do roku przedpandemicznego.
Wzrost wartości rynku po kryzysie, odnotowany w 2022 r., może jednak napawać optymizmem – wartość ta osiągnęła poziom 2,6 mld zł, co jest wynikiem lepszym o 45,6 proc. r/r. Dzięki prognozowanemu dalszemu wzrostowi rynek hoteli luksusowych i premium powinien osiągnąć wartość wyższą niż przed pandemią już w roku 2024.
- Z kolei do roku 2027, w zależności od poziomu inflacji, powinien urosnąć dwukrotnie - prognozuje Tomasz Wiśniewski.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.