×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Jaworze chce znów być uzdrowiskiem
/fot. shutterstock

Jaworze chce znów być uzdrowiskiem

Autor: PAP Data: 26 czerwca 2022 17:25

Jaworze jest zainteresowane odzyskaniem statusu uzdrowiska. Kluczem ma być rewitalizacja wykonanego kilkadziesiąt lat temu odwiertu wód solankowych. Wójt Radosław Ostałkiewicz powiedział PAP, że jest firma chętna, by to uczynić, ale żąda więcej, niż samorząd na to przeznaczył.

Samorządowiec w rozmowie z PAP powiedział, że gmina ogłosiła przetarg na "zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji odwiertu geotermalnych wód solankowych w celu uruchomienia zakładu górniczego i odzyskania praw uzdrowiskowych". "Zadanie dofinansowane jest z Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych" - dodał. Jaworze otrzymało stamtąd 4,4 mln zł. 600 tys. zł pochodzić miało z budżetu gminy.

Jaworze chce znów być uzdrowiskiem

Radosław Ostałkiewicz powiedział, że po otwarciu ofert okazało się, iż jedyna, która wpłynęła, opiewa na 5,68 mln zł. "Koszt przekroczył zatem budżet szacowany na 5 mln zł. W najbliższym czasie rada gminy zdecyduje - co dalej. Jeżeli znajdziemy 700 tys. zł, to podpiszemy umowę z wykonawcą" - zapowiedział w rozmowie z PAP.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Odwiert, który ma być rewitalizowany, został wykonany na przełomie lat 70. i 80. XX w.

Radosław Ostałkiewicz dodał, że prace - oprócz rewitalizacji odwiertu - objąć też mają przygotowanie dokumentacji geologicznej i zbadanie złóż solanki pod kątem wartości leczniczych. Powstać ma zakład górniczy, który zająłby się jej wydobyciem. Solankę można używać w tężniach.

Wójt zaznaczył, że w Jaworzu wody mają między 36 a 42 st. C. To za mało, by wykorzystywać je np. w basenach. Odzyskanie statusu uzdrowiska może dać jednak impuls rozwojowy miejscowości.

Żeby Jaworze ponownie stało się Jaworzem-Zdrój, po zakończeniu rewitalizacji i potwierdzeniu właściwości leczniczych solanki, powstać musi operat uzdrowiskowy, który złożony zostanie w ministerstwie zdrowia.

Radosław Ostałkiewicz przypomniał, że gmina, która ubiega się o status uzdrowiska, musi spełnić kilka warunków - m.in. mieć odpowiedni klimat. To, że Jaworze spełnia ten warunek, poświadczyła w 2014 r. Polska Akademia Nauk. Ma on właściwości lecznicze i profilaktyczne przy chorobach układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń przemiany materii. Miejscowość spełnia także następny warunek, mówiący o odpowiedniej infrastrukturze leczniczej - w Jaworzu działa sanatorium.

Ostateczną decyzję o wpisaniu miejscowości na listę uzdrowisk podejmuje Rada Ministrów.

 

 

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz