Partnerzy portalu
Karnawał w Wenecji. Miasto rusza z systemem liczenia turystów Wenecja spodziewa się tysiąca turystów; fot. unsplash.com

Karnawał w Wenecji. Miasto rusza z systemem liczenia turystów

Autor: PAP Data: 10 lutego 2020 09:59

W Wenecji gotowy jest już system liczenia turystów. Składa się z 34 urządzeń, które będą ustawione w głównych punktach miasta. Zostaną włączone podczas rozpoczynającego się w sobotę karnawału nad Canal Grande, gdzie jak co roku oczekiwane są tysiące ludzi.

Pierwsza faza liczenia będzie miała charakter eksperymentalny a jej celem ma być monitoring napływu turystów i tempa, w jakim się to odbywa.

"Powstał system będący połączeniem czujników, kamer i sieci wifi, by móc stale obserwować sytuację na podstawie przesyłanych danych" - powiedziała szefowa wydziału turystyki w zarządzie miasta Paola Mar. Jak wyjaśniła, zbierane informacje będą przetwarzane przez specjalny program komputerowy , który wskaże gęstość zaludnienia w konkretnym miejscu i momencie oraz prędkość przemieszczania się ludzi.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Dzięki temu można będzie przewidzieć, o której dokładnie godzinie grupa pieszych dotrze do szczególnie zatłoczonego punktu w Wenecji i z wyprzedzeniem skierować ich inną trasą nie blokując przy tym ruchu.

System 34 urządzeń najnowszej generacji podczas fazy testowej już pozwolił ustalić, jakimi trasami turyści docierają najczęściej do najsłynniejszych miejsc w Wenecji, czyli na plac Świętego Marka i most Rialto.

Program monitoringu jest tak precyzyjny, że nie identyfikując osób, możliwe będzie ustalenie na podstawie danych z telefonów komórkowych miejsca pochodzenia przybyszów. Będzie się to odbywać przy absolutnym poszanowaniu prywatności- zapewnili przedstawiciele władz miejskich.

Zaznaczyli, że analizując uzyskane dane będzie można dowiedzieć się nie tylko, skąd przyjeżdżają turyści, ale także na jak długo zatrzymują się w mieście.

Szacuje się, że rocznie do Wenecji przybywa ponad 20 milionów osób.

Pierwszych tłumów w Wenecji należy spodziewać się w sobotę wieczorem, podczas inauguracji karnawału. Otworzy go spektakl "światło i dźwięk" na wodzie. Będzie to - jak zapowiedziano - pełne emocji połączenie akrobacji, tańca, muzyki i pokazów na łodziach.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz