×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Klimat dawnej Warszawy w Royal Tulip Warsaw Apartments
Klimat dawnej Warszawy w Royal Tulip Warsaw Apartments; fot. mat. pras.

Klimat dawnej Warszawy w Royal Tulip Warsaw Apartments

Autor: oprac. AW Data: 05 stycznia 2023 12:09

W centrum Warszawy, przy ulicy Grzybowskiej na Woli, został otwarty apart-hotel Royal Tulip Warsaw Apartments. Obiekt należący do Louvre Hotels Group powstał na zlecenie inwestora spółki z grupy Marvipol Development S.A. obiekt.

Apart-hotel Royal Tulip Warsaw Apartments

Motywem przewodnim aranżacji wnętrz apart-hotelu Royal Tulip Warsaw Apartments stała się Warszawa – jej bogata historia, kryjące wiele wspomnień dzielnice i miejsca, które mają „to coś”. Inspirując się dwudziestowieczną sztuką i architekturą charakterystyczną dla stolicy, architekci z pracowni Tremend stworzyli sentymentalne wnętrza, które snują opowieść o dawnej Warszawie, ale i zapraszają wszystkich w pełną niespodzianek podróż w czasie.

- To swoiste „Warsaw puzzel”, które ułożyć powinien każdy gość hotelu. Klucz do niech stanowi wielki plan dzielnicowy stolicy z lat dwudziestych zeszłego wieku, który odwzorowany został na ścianie wejściowej. Dzięki niemu nie tylko wprawny badacz historii od razu odnajdzie tu analogie do największych dzielnic stolicy – Woli, Śródmieścia czy Żoliborza - zachwala Tremend.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Strefa wejścia znajduje się na granicy Śródmieścia oraz Woli, tak jak sama ulica Grzybowska, łącząca obie dzielnice. Tu także odnajdziemy plan miejski Warszawy z lat 20. ubiegłego wieku, do którego, poprzez kształty i rozmieszczenie poszczególnych stref-dzielnic, nawiązuje aranżacja całego parteru. 

Przystanek  – Śródmieście  

Koncepcja aranżacyjna recepcji nawiązuje do architektury Śródmieścia - Rotundy i zamysłu jej powstania jako jedynego obiektu okrągłego w prostopadłościennej strukturze miasta. Owalna bryła recepcyjnego stanowiska formą naśladuje ten obiekt. To, podobnie jak Rotunda, jedyny krągły element aranżacyjny w koncepcji całego parteru. W jej tle odnajdziemy oryginalną dekorację ścienną, którą harmonijkową formą odzwierciedla strukturę dachu legendarnego przybytku.  To jednak nie wszystkie inspiracje latami dwudziestymi minionego wieku w tej części apart-hotelu. Biało-czarna posadzka wykonana została z tzw. warszawskich gorsecików, niezwykle popularnych mozaik tego okresu. Wielbiciele Warszawy dopatrzą się również inspiracji neonami Wars i Sawa, stolarką ulicy Smulikowskiego, czy secesyjną, balkonową balustradą kamienicy przy ul. Pięknej 44. Z kolei układ drewnianej posadzki nawiązuje do heksagonów w Pałacu Myśliwieckich, a kolorystyka recepcji i lounge jest odbiciem barw mozaiki Grześkiewiczów - „W orbicie Słońca”. W strefie Web corner odnajdziemy barwne nawiązania do prac Wojciecha Fangora. 

Kawka na Woli

Na gości czeka kawiarnia „swaWola”. Pomysł na jej funkcję i wystrój przywołała istniejąca tu niegdyś palarnia kawy „Pluton”. Znajdowała się ona właśnie przy ulicy Grzybowskiej i była pierwszą palarnią kawy w Polsce. Poza samą funkcją, stara kawiarnia Pluton zainspirowała projektantów również swoim wnętrzem i otoczeniem.  Na posadzce prezentuje się czarno-biała mozaika niczym z dawnych lat. Uważny wzrok wychwyci także złote listwy, układające się w charakterystyczny kształt, przypominający tory. Jest to odniesienie do znajdującej się nieopodal dawnej stacji tramwajowej Wola. Stare zdjęcia zajezdni i tramwajów sprzed wieku, o charakterystycznych kształtach i w bordo kolorze, stały się inspiracją do stworzenia lady kawiarnianej przypominającej ówczesne pojazdy szynowe. Całość nawiązuje do dawnego industrialnego charakteru dzielnicy.  Przypatrując się, możemy odkrywać kolejne charakterystyczne punkty, jak na przykład ceglana ściana, przypominająca wolskie gazownie, kolorowe tablice nawiązujące do szkiełek fotograficznych – salonu Foton czy złote i miedziane elementy, które są ukłonem w stronę mieszczącej się tu fabryki sztućców Hefra. 

Barowe klimaty na Powiślu

Strefa barowa to inspiracja Powiślem. Do jego krajobrazu nawiązuje kolorystyka miejsca. Niebieski odzwierciedla głęboką toń Wisły, natomiast zieleń i drewno przywołują zadrzewione tereny nadbrzeżne - bulwary. Lustro, którym wykończona jest wyspa barowa, powiela refleksy odbijające się na czystej tafli wód Wisły w słoneczny dzień. Neonowy napis POW, z wplecionymi symbolami fal, to skrót od Powiśla. W instalacji metaloplastycznej na ścianie z łatwością można wypatrzeć także warszawską Syrenkę. Architekci Tremend nawiązali również do architektury mostów w stolicy. Konstrukcja nad barem to ukłon w stronę Mostu Poniatowskiego, nad strefą live cooking Mostu Gdańskiego, a nad bufetem Mostu Śląsko-Dąbrowskim.

Obiad na Żoliborzu  

Żoliborz, jako najbardziej zielona dzielnica Warszawy, patronuje przestrzeni restauracji Royal Tulip Warsaw Apartments.  Butelkowa zieleń stanowi aranżacyjną bazę dla pozostałych elementów wyposażenia. Również w tej części projektanci Tremend zasięgnęli inspiracji z charakterystycznych obiektów tej dzielnicy. Podział sklepienia Teatru Komedia został odwzorowany na ścianach, a ciężkie aksamitne kotary w oknach przypominają teatralne kurtyny. Także kultowa kawiarnia Havana z charakterystyczną ladą, wykończoną drewnianymi lamelami, stała się znaczącym motywem aranżacji, powtórzonym w postaci okładzin ściennych. Ich monotonię przerywa ułożony z cegieł napis ŻOL, będący skrótem dzielnicy stanowiącej inspirację. To nawiązanie do ceglanego ogrodzenie willi Brukalskich. Uwagę przyciąga także kształt kinkietów, które przypominają uliczne latarnie na oficerskim Żoliborzu. By podkreślić urodę dzielnicy, projektanci zaplanowali również żywe rośliny wkomponowane w wystrój przestrzeni.  

Ogrody Pragi 

Zewnętrzna część wypoczynkowa to ogród dla gości, w którym można się zrelaksować i odpocząć, spożywając posiłek na świeżym powietrzu. Inspiracją dla tej strefy była warszawska Praga wraz ze swoim parkiem. Nie mogło tu jednak zabraknąć symbolu potęgi ówczesnego przemysłu motorniczego - FSO, którego wizytówka „limuzyna Warszawa” zajmuje honorowe miejsce między stolikami.  

Ceglane elewacje nawiązują do dzisiejszego Soho Factory, dawniejszej manufaktury lnu oraz Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”. Ozdobny neon oraz stary bruk przeplatający się z zielenią trawy to hołd dla perły tej dzielnicy - Muzeum Neonu.

Pokojowa miejska układanka  

Same apartamenty również nawiązują do historii i architektury poszczególnych dzielnic Warszawy. Odnajdziemy w nich inspiracje z Żoliborza, Mokotowa, Ochoty, Saskiej Kępy i Powiśla. W każdym z nich ścianę zdobi grafika z mapą dzielnicy w jednym kolorze przewodnim, nawiązującym do barw ją symbolizującej. Wizytówką Powiśla jest niebieski odcień Wisły, Żoliborza - zieleń Parku Kępa Potocka czy Cytadeli warszawskiej. W pokoju rodzinnym, inspirowanym Mokotowem, odnajdziemy winnoczerwony kolor roślinności otulającej budynek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Jest tu także stoliki nawiązujące kształtem do Kina Iluzjon. Apartament inspirowany Saską Kępa utrzymany jest w jasnych barwach, przełamanych kontrastowym zgaszonym, pomarańczowym kolorem, charakterystycznym dla elewacji zabudowów tej dzielnicy. Są też i elementy wspólne. Posadzkę w części kuchennej każdego z apartamentów zdobi biało-czarna mozaika, wspomniane już warszawskie gorseciki, spotykana na klatkach schodowych oraz w mieszkaniach secesyjnych kamienic.  Każdy zaprojektowany przez architektów wzór mozaiki nawiązuje do sposobu układania jej w danej dzielnicy. Jest to ukłon w stronę niezapomnianych warszawskich gorsecików, które tworzyły charakter wielu wnętrz. Łazienki w apartamentach wykończone są wielkoformatowymi płytkami imitującymi biały marmur. Każdorazowo zestawiono go z kolorem nawiązującym do przewodniej barwy pokoju. Całość udekorowano złotymi elementami, takimi jak fazowane lustro złote, listwy dekoracyjne czy elementy wyposażenia. 

Autorami projektu wnętrz są: Magdalena Federowicz-Boule, Kama Kowacz, Daria Cichoń, Renata Kuczera, Emilia Karwowska-Łasocha, Paulina Szarzec, Aleksandra Falba, Aleksander Dymkowski, Dawid Stawowy, Maciej Jasina, Marta Idczak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz