Konkurencja skarży Google do KE o nadużycia na rynku wakacyjnych wynajmówPAP - 12 lutego 2020 09:27


Konkurenci Google'a oskarżają koncern o nadużywanie pozycji na rynku wakacyjnych wynajmów - informuje w poniedziałek dziennik "Financial Times". Skarga jednej spośród ponad 30 firm zarzucających koncernowi nieuczciwość wpłynęła do Komisji Europejskiej.

Według konkurencyjnych względem Google'a firm takich jak m.in. TripAdvisor, eDreams czy Expedia, spółka z Mountain View nieuczciwie promuje własne usługi wakacyjnych wynajmów nieruchomości w wyszukiwarce, zwiększając ich widoczność poprzez użycie specjalnego boksu pojawiającego się na szczycie wyników wyszukiwania.

"Tak korzystne miejsce i sposób wyświetlania zabezpiecza usłudze Google'a możliwość zyskania większej uwagi i kliknięć, niż może zdobyć jakakolwiek konkurencyjna usługa, nawet lepiej dopasowana do potrzeb użytkownika" - napisano w zawiadomieniu, które wpłynęło do KE.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy – szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Dziennik przypomina, że to nie pierwszy przypadek, gdy firmy konkurujące z Google'em oskarżyły tę spółkę o faworyzowanie własnych usług. Wcześniej zarzuty takie kierowano m.in. w stosunku do praktyk Google'a względem wyszukiwarki ofert zakupowych, lotów, rezerwacji hoteli oraz ofert pracy.

Dotąd za nielegalną promocję swoich usług Google zostało przez KE ukarane grzywnami w łącznej wysokości 8,2 mld euro, za niezgodne z prawem promowanie własnych usług.